piatok, 19. apr. 2024
Od januára budú plastové fľaše a plechovky zálohované. Ako to bude fungovať?

Od januára budú plastové fľaše a plechovky zálohované. Ako to bude fungovať?

28.12.2021, 10:00
Oznam

Zálohovanie plastových fliaš či plechoviek, ktoré sa od 1. januára 2022 zavádza na Slovensku, sa bude týkať len obalov s označením "Z – Zálohované". Vracať sa majú nestlačené, nepoškodené a fľaše aj s vrchnákom. 

Výška zálohy bude jednotná pre plastové fľaše aj plechovky, a to 15 eurocentov. Zálohu spotrebiteľ zaplatí pri kúpe nápoja, pri vrátení obalu ho dostane v plnej výške naspäť, pričom ho môže využiť na zľavu z ďalšieho nákupu, alebo si zobrať hotovosť.

Zálohované fľaše a plechovky budú podľa správcu označené veľkým písmenom "Z" v šípkach. Bude v blízkosti čiarového kódu spolu s textom "zálohované".

znak

Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje z plastu a kovu s objemom od 0,1 do troch litrov. Pôjde o sýtené sladené nápoje, nesýtené sladené nápoje, minerálne vody, pramenité vody, dojčenské vody, ochutené vody, ovocné šťavy, nektáre, ovocné nápoje, ľadové čaje, športové nápoje, energetické nápoje, pivo, cider, perry, radler a ovocné víno. Výnimkou budú obaly od mlieka, sirupov a tvrdého alkoholu.

Pre predajne väčšie ako 300 štvorcových metrov je zavedenie zálohovania povinné, pre menšie obchody je dobrovoľné. Prevádzky budú mať na výber, aký typ odberu zálohovaných obalov si zvolia a aký sa im oplatí. Môžu si vybrať automatizovaný odber cez zálohomat, poloautomatizovaný alebo ručný zber, ktorý urobí predavačka pri pokladni pomocou špeciálneho ručného skenera.

cyklus

Copyright © 2024 Šamorínčan