štvrtok, 25. júl. 2024
covid ruška

Od dnes platia nové opatrenia

3.3.2021, 08:31
denikn.sk
ilustr.obrázok

Od dnes sa menia podmienky zákazu vychádzania. Od 20.00 do 1.00 h budú pravidlá prísnejšie. V danom čase budú zakázané napríklad akékoľvek nákupy či využívanie služieb. Tí, ktorým povaha práce neumožňuje pracovať z domu, budú potrebovať potvrdenie od zamestnávateľa s určením pracovnej doby a miesta výkonu práce. Od 1.00 h do 5.00 h zákaz vychádzania neplatí. Vyplýva to z uznesenia, ktoré prijala v nedeľu (28. 2.) vláda s platnosťou do 19. marca.

Ďalšie otázky a odpovede o nových opatreniach po kliknutí na čítaj ďalej.

Odkedy platia nové pravidlá?

Je to rôzne. Od stredy 3. marca sa menia pravidlá o zákaze vychádzania, keď sa zavedie nočný zákaz vychádzania od 20.00 hod do 1:00 hod nasledujúceho dňa. Nosenie respirátorov bude povinné od 8. marca v hromadnej doprave a v obchodoch, od 15. marca vo všetkých interiéroch okrem domácností.

Dokedy budú platiť tieto opatrenia? 

Zatiaľ sa predpokladá, že do 19. marca. Ak sa situácia nezlepší, môže prísť po tomto dátume k zatvoreniu krajiny, tvrdému obmedzeniu pohybu a zastaveniu výroby.

Kde budem musieť povinne nosiť respirátor? 

Od 8. marca v obchodoch a hromadnej doprave a od 15. marca vo všetkých interiéroch okrem domácností. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Budem sa musieť stále testovať? 

Áno, povinnosť testovania sa podľa farby okresu naďalej ostáva.

Smiem ísť so psom von aj po ôsmej hodine večer? 

Áno. Na vychádzky so psom či s mačkou tiež platí výnimka, a sú povolené aj po 20.00 hod.

Budú sa nové opatrenia kontrolovať? 

Vláda dáva najavo, že pri vymáhaní dodržiavania pravidiel chce pridať. Uznesenie vlády dáva ministrovi vnútra za úlohu, aby výrazne zvýšil kontroly protiepidemických opatrení. Odborníci navrhovali, aby sa do kontrol zapojili aj príslušníci ozbrojených síl. Vláda sa zaviazala tieto odporúčania napĺňať. Kontrolovať by sa mali viac aj prevádzky, či dodržiavajú obmedzenie 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka. Denne by sa mali zverejňovať aj údaje o počte kontrol a pokutách.

Smiem ísť od stredy do prírody do iného okresu? 

Nie, ak nežijete v dvoch najväčších slovenských mestách. Od stredy sa opäť zakáže pobyt v prírode mimo okresu. Ľudia, ktorí bývajú v Bratislave, smú ísť do prírody v rámci celého kraja. Ľudia z Košíc zas do všetkých košických okresov aj do okresu Košice-okolie, takisto i naopak. Text uznesenia v tejto chvíli znie tak, že obyvatelia ostatných miest a obcí v Bratislavskom a Košickom kraji nesmú ísť do Bratislavy/Košíc.

Žijem v čiernom okrese. Zmení sa pre mňa niečo, ak chcem ísť do prírody? 

Áno. Ak žijete v čiernom okrese, na pobyt v prírode musíte mať test, ktorý nie je starší ako sedem dní. Test potrebujú ľudia od 15 do 65 rokov. Výnimku majú tí, čo prekonali covid pred menej ako tromi mesiacmi, a zaočkovaní, u ktorých od očkovania druhou dávkou uplynuli dva týždne. V okresoch inej farby nie je potrebný test.

Som pozitívny. Nakúpim si ešte v obchode?

Nie. Výnimka hlavného hygienika, ktorá umožňovala pozitívnym osobám nakúpiť v potravinách, sa ruší. Pozitívne otestovaní smú z domácej karantény vyjsť len na „odôvodnenú návštevu lekára a lekárne“.

Budú stále platiť seniorské hodiny v obchodoch? 

Áno, vláda dôrazne odporúča dôchodcom, aby nakupovali vo vyhradených hodinách pre seniorov, teda od 9.00 hod do 11.00 hod. Okrem nich budú smieť v tomto čase nakupovať aj zdravotne ťažko postihnutí.

Smiem ísť do práce? 

Áno, ale len vtedy, ak nie je možné, aby ste pracovali z domu. Musíte sa preukázať potvrdením zamestnávateľa s určením pracovného času a miesta výkonu práce. Na cestu do práce potrebujete test. V čiernom a bordovom okrese test nemá byť starší ako 7 dní, v tmavoružovom stačí mať nový test raz za dva týždne. Výnimku majú ľudia, ktorí prekonali covid pred nie viac ako tromi mesiacmi, alebo zaočkovaní, ktorí dostali obe dávky vakcíny a odvtedy uplynulo aspoň 14 dní.

Smiem cestovať v MHD bez testu?

Áno. Uznesenie vlády o tom nehovorí. Od 8. marca však musíte v hromadnej doprave aj vlakoch používať respirátor.

Aké testy sa budú uznávať?

Také ako doteraz. Preukázať sa môžete negatívnym antigénovým testom alebo PCR testom.

Smiem navštíviť rodinu v inom okrese? 

Nie. Stále je zakázané stretávať sa s inými ľuďmi ako členmi domácnosti, a to v okrese i mimo neho.

Chceme ísť s rodinou na túru do Tatier. Potrebujeme test?

Nie, lebo od 3. marca nebude povolený pohyb v prírode mimo okresu.

Potrebujem negatívny test, ak chcem ísť k lekárovi?

Nie. Tak ako platilo posledné týždne, bez ohľadu na to, či idete k lekárovi na preventívnu prehliadku, plánovanú zdravotnú starostlivosť alebo neodkladný zákrok či vyšetrenie, vždy smiete ísť na polikliniku či do nemocnice aj bez negatívneho testu.

To isté platí aj pre cestu do lekárne. Test nepotrebujete ani vtedy, keď sa ešte len idete testovať – či už PCR testom, alebo antigénovým testom.

Som zaočkovaný. Budú aj odo mňa vyžadovať negatívny test?

Nie, ak ste zaočkovaný aj druhou dávkou a od momentu, keď ste dostali druhú dávku vakcíny, ubehlo 14 dní.

Smiem ďalej kočíkovať dcéru na sídlisku aj bez testu? 

Áno. S dieťaťom do 6 rokov sa smiete prechádzať do kilometra od bydliska, ale len do 20.00 hod.

Otvoria sa reštaurácie? 

Nie. Reštaurácie fungujú v rovnakom režime ako doteraz – zákazníci si môžu vyzdvihnúť jedlo v odbernom okienku alebo môže fungovať donáška. Zákazníci nesmú konzumovať v interiéri ani na terase reštaurácie.

Vo štvrtok mám pohovor. Musím mať so sebou negatívny test? 

Áno. Cesta na pracovný pohovor je povolená, ale je potrebný negatívny test nie starší ako sedem dní. Povolená je aj cesta na uzavretie pracovnej zmluvy a prijímacie konanie. Test nepotrebujú ľudia do troch mesiacov od prekonania ochorenia, ak to vedia preukázať, alebo zaočkovaní dva týždne po druhej dávke vakcíny.

Máme s bývalou ženou syna v striedavej starostlivosti. Smiem si syna vyzdvihnúť po 20.00 hod?

Nie, cestu za dieťaťom v súvislosti s rozhodnutím súdu či po dohode rodičov, prípadne v striedavej osobnej starostlivosti, musíte stihnúť v čase od 5.00 do 20.00 hod. Od 1.00 do 5.00 hod však zákaz vychádzania neplatí, takže na cestu máte ďalšie štyri hodiny.

Zomrel mi príbuzný. Smiem ísť na pohreb?

Áno, na pohreb smiete ísť, ale cestu si musíte naplánovať v čase od 5.00 do 20.00 hod, rovnako aj cestu späť. Od 1.00 do 5.00 hod však zákaz vychádzania neplatí, takže na cestu máte ďalšie štyri hodiny. Podobne je to aj v prípade krstu či uzavretia manželstva.

Copyright © 2024 Šamorínčan