utorok, 16. apr. 2024
test covid

Objednali ste sa na antigénové testy u súkromníka? Takýto test vám štát neuzná

28.10.2020, 08:38
Peter Gábor

Chceli ste sa vyhnúť počas celoplošného testovania čakaniu v rade a objednali ste sa na antigénový test v súkromnom zariadení?

Štát sľúbil, že ľuďom uzná aj antigénové testy, ktoré absolvujú súkromne – no nakoniec to tak nebude. Ľudia sa zrejme vyhnú karanténe, len ak absolvujú celoslovenské testovanie alebo si zaplatia PCR test.

Na utorkovej tlačovke však už minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) hovoril o tom, že do karantény nemusia ísť len ľudia, ktorí sa podrobia celoplošnému testovaniu, alebo ľudia s PCR testom, ktorého výsledok dostanú v piatok alebo neskôr.

Ak nechcete, aby pre vás po víkende platil najprísnejší zákaz vychádzania, máte v zásade len dve možnosti – účasť na plošnom testovaní alebo drahý a možno aj opakovaný PCR test.

Tip redakcie: Odporúčame vám, keďže sa podmienky testovania menia veľmi rýchlo, aby ste sa informovali v zariadení kde ste mali absolvovať test o ďalšom postupe. Nevylučujeme, že antigénový test v súkromnom zariadení nakoniec vláda uzná.

„Nemocnice testujú svojich zamestnancov a svojich pacientov. Iní poskytovatelia zdravotníckej starostlivosti nebudú zaradení do skupiny tých, ktorí budú mať oprávnenie testovať a vydávať naše certifikáty,“ povedal minister Naď.

„Antigénové testy budeme akceptovať len vtedy, pokiaľ to bude nami certifikované a dostanú certifikáty od nás,“ povedal Naď. Pôjde teda podľa neho len o testy, ktoré urobí štát v rámci celoštátnej operácie.

Ešte nie je definitívne jasné, či bude o týždeň a pol druhé kolo plošného testovania. Nie je teda jasná ani odpoveď na otázku, či bude treba, aby si ľudia, ktorí ho odmietnu, urobili PCR test aj druhýkrát, čo by každého z nich mohlo stáť aj 70 či 80 eur.

Copyright © 2024 Šamorínčan