pondelok, 22. júl. 2024
Obchody budú v nedeľu zatvorené. Prednostný čas predaja pre seniorov

Obchody budú v nedeľu zatvorené. Prednostný čas predaja pre seniorov

24.3.2020, 10:15
dennikn.sk. teraz.sk

K novým opatrenia vlády patria aj:

V nedeľu budú zatvorené všetky predajne potravín, lekárne, obchody so zeleninou, ovocím či mäsom, predajne novín a časopisov. Štát ich zatvorí, aby si zamestnanci oddýchli a v ten deň sa vykoná dezinfekcia.

Obchody, v ktorých sa predávajú potraviny, ovocie a zelenina, budú vyhradené od 9.00 do 12:00 len pre dôchodcov. Prednostný čas predaja pre seniorov si doteraz väčšie reťazce upravili samostatne, no vyhradené hodiny sa v jednotlivých reťazcoch odlišovali.

Ďalšie opatrenia po kliknutí na čítaj ďalej. Priebežne ich budeme aktualizovať.

Bezplatné cestovanie vlakmi pre študentov bude zrušené, a to počas uzavretia škôl. Vyhlásil to v utorok premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zaviazané k tomuto opatreniu bude Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR. Študenti podľa Matoviča majú byť v súčasnej situácii doma, nie cestovať bezplatne vlakmi na výlety.

Vláda SR a Úrad verejného zdravotníctva SR vyzvali dôchodcov, aby pre riziko ochorenia COVID-19 vychádzali zo svojho domu či bytu len v nevyhnutých prípadoch. Štát seniorom odporúča, aby radšej požiadali o pomoc iných, eliminovali sociálny kontakt s druhými ľuďmi, a to aj s rodinnými príslušníkmi. Vláda je pripravená v prípade nutnosti aj prijať zákaz vychádzania pre konkrétne skupiny ľudí. Mestá a obce štát vyzval, aby zriadili telefónne linky pre seniorov za účelom objednania si donášky potravín. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Nosiť ochranné rúška, ktoré zakrývajú nos a ústa, mimo svojho domu či bytu bude povinnosťou. Ľudia, ktorí sa dostanú do radu, budú musieť dodržiavať dvojmetrový rozostup. Od konca marca (30.3.) sa bude pri vstupe do nemocníc, obchodov či iných miest, kde sa hromadia ľudia, merať ľuďom telesná teplota. Informoval o tom v utorok premiér Igor Matovič (OĽaNO).

V akomkoľvek rade budú musieť ľudia stáť vo vzdialenosti dva metre od seba či je rad von alebo dnu.

Ministerstvo zdravotníctva má vybrať nemocnicu na západe, strede a východe Slovenska, ktoré budú určené len pre pacientov s COVID-19.V iných nemocniciach budú pre týchto pacientov vyčlenené budovy.

Pred každou nemocnicou sa zriadia odberné miesta, kde budú môcť ľudia prísť v aute a tam vezmú odbery. Budú môcť takto vziať 70 odberov denne.

Ministerstvo zdravotníctva má rokovať s poisťovňami o minimálnej garantovanej výške príjmu pre ambulancie vo výške 75 percent mesačného priemeru za posledný rok. Ide o to, že dnes pri menšom počte pacientov, ktorí nemajú chodiť k lekárovi, nemajú ambulancie príjmy. Preto by mali dostať 75 percent bežnej platby.

Úrad verejného zdravotníctva vydá opatrenie, ktorými nariadi poskytovateľom sociálnych služieb prísny epidemiologický režim. Zároveň ostávajú aj zakázané návštevy v domovoch dôchodcov. Núdzový stav sa rozširuje aj na sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Uzavrie sa činnosť denných stacionárov. Zamestnanci stacionárov majú poskytovať službu, ale u seniorov doma.

Požiadajú riaditeľa RTVS, aby zabezpečil o 18. hodine na STV 2 svätú omšu a tiež vysielanie vyučovacích slotov pre základné školy.

Tovar, ktorý pre obete krízy dováža charita či štát majú byť oslobodené od DPH a cla.

Vláda má rokovať s Českou vládou, aby dala Slovensku výnimku na dva lieky, ktoré sa nesmú vyvážať. Slovensko ich chce získať.

Predlžuje sa zákaz na organizovanie hromadných akcií od 24. marca do odvolania.

V skrátenom konaní sa predloží zmena zákona, ktorá povolí štátnym inštitúciám, aby mohli využívať lokalizačné dáta operátorov.

Vyzvali obce a mestá, aby mali dostatočný počet liniek, kde môžu seniori požiadať o donášku potravín.

Ministerka spravodlivosti v skrátenej lehote predloží zákon s výnimkou pre služby notárov či advokátov. Tak by mohli poskytovať služby aj v tomto čase. „Ak si chce niekto podpísať závet, asi by sme mu nemali povedať, že až po korone,“ povedal premiér. Zároveň nebudú plynúť zákonné súdne lehoty. Zastavenie lehôt je zatiaľ naplánované od 12. marca do 30. apríla. Ide podľa Matoviča o predbežný termín. Právnické osoby budú tiež môcť rokovať. Právnické osoby budú môcť prijímať rozhodnutia na diaľku.

Do 30. apríla nebude môcť prísť k výkonu dražobného práva či exekúcii majetku.

Ministerstvo zdravotníctva pripraví v skrátenom legislatívnom konaní povinnosť vykonať prevenciu ohľadne práce. To znamená, že zamestnanci, ktorí ku svojej práci potrebujú povinnú prehliadku, nemusia ju teraz mať.

Premiér zaviaže ministerstvá, aby identifikovali všetky lehoty, ktoré sa nebudú musieť v tomto čase dodržiavať. Nejde o platobné lehoty, o tých sa bude rokovať v utorok.

Copyright © 2024 Šamorínčan