utorok, 16. apr. 2024
VidaJackinvfinal.

Nová výstava v At Home Gallery

15.3.2021, 15:55
At Home Gallery

Súčasná situácia má veľmi ťažký dopad na kultúru a kultúrne podujatia na celom Slovensku. Napriek tomu sa podarilo At Home Gallery pripraviť pre vás v šamorínskej synagóge novú výstavu Unášaní: V skoršej súčasnosti.

Prinášame krátke promo video tejto výstavy (po kliknutí na čítaj ďalej). Výstava potrvá do 15.5.2021. Dúfajme, že si ju budete mať možnosť pozrieť aj naživo. Zatiaľ je pre vás pripravený online prenos na stránke www.athomegallery.org.

Unášaní: V skoršej súčasnosti   (Vida Simon a Jack Stanley -KANADA)

V prázdnom priestore sa nachádzajú dve postavy. Ona kreslí, a on je ten, kto rozhoduje. Ona si kľakne pred veľký list papiera. Neustále kreslí pomocou ručne vyrobeného dreveného uhlia. On pozoruje, píše a pravidelne zasahuje, keď sa zdá, že kresba je už hotová. Niekedy počas kreslenia ju zastaví v strede prúdu tak, že ju nehybne drží alebo ju unáša z miesta.

Carried Awayje predstavenie a inštalácia, ktorá sa zameriava na živé kreslenie. Stredobodom spoločného projektu Simona Vidu a Jacka Stanleyho je záväzok k špecifickosti miesta, improvizácii a svedectvu. Dielo je koncipované ako neustále sa meniace tablo, ktoré aktivuje architektonický priestor, gestikulujúce telo, pozíciu obrazov, predmetov a zvuku - všetko, čo ho obklopuje. Umelci sa osobitne zaujímajú o to, ako sa kresba, pozorovanie a interpretácia rozširujú nad rámec samotnej kresby, ak je prezentovaná v mieste predstavenia.

Na výstave At Home Gallery umelecké duo preskúmalo myšlienku „palimpsestupomocou práce s jedným veľkým listom papiera.

Použitie kúsku papiera zvyšuje pominuteľnú kvalitu živého výkresu; núti umelcov a divákov, aby venovali pozornosť každej aktivity a znameniu, každej scéne, ktorá sa objaví a zmizne.

Vzhľadom na to, že umelci v súčasnosti nemôžu cestovať na Slovensko, prispôsobili svoj projekt a vzniklo z toho video. Toto nové dielo spája okamihy z dávnejšej minulosti, ktoré je možné prezerať online, ako aj osobne, keď bude bezpečné prostredie po ukončení pandémie v znovuotvorenej galérii.

Aby bola výstava ukončená, umelci absolvujú vystúpenie v Montreale, ktoré sa bude vysielať v priamom prenose v máji 2021 (o presnejšom termíne a čase vás budeme informovať).

Simon Vida a Jack Stanley sa tešia na najbližšiu možnú návštevu Šamorína, kde plánujú vytvoriť špecifickú inštaláciu pre At Home Gallery!

Simon Vida a Jack Stanley ďakujú Csabovi Kissovi za inštaláciu ich diela. Tiež by sa chceli poďakovať LA CHAMBRE BLANCHE (Mesto Québec) za podporu tejto práce počas rezidenčného pobytu (február 2021).

VidaJack2021IMG_7171

Inštalácia výstavy Unášaní: V skoršej súčasnosti v At Home Gallery. (foto At Home Gallery)

VidaJackinvfinal.

Copyright © 2024 Šamorínčan