štvrtok, 25. júl. 2024
781A7316

Nielen umelecká erupcia

19.6.2019, 09:06
Jozef Fandel
Zoltán Szitas

Šamorínsky chrámový zbor Sancta Maria patrí k umeleckým drahokamom nášho mesta. Toto vie hádam každý obyvateľ Šamorína, ktorý čo len raz zažil na vlastné oči a uši koncert týchto nadšených amatérskych speváčok a spevákov.

Ich hlasy brúsi do drahokamovej podoby zbormajsterka Inka Galbáčová. O tom, ako sa jej to darí, sa desiatky Šamorínčanov i ľudí z okolia prišlo presvedčiť v nedeľu 9. júna tohto roku v popoludňajších hodinách do kostola Nanebovzatia Panny Márie v Šamoríne, kde zbor s podporou Mesta Šamorín usporiadal Letný koncert. Ak by som bol hudobný kritik, dokázal by som určite do detailov rozobrať každú ich odspievanú pieseň. Ale ja som v tú nedeľu bol oveľa viac. Stal sa zo mňa poslucháč, ktorý hodinu takmer nedýchal. Nielen vďaka krásnym dirigentským, hudobným a najmä speváckym výkonom. Ale v tomto prípade predovšetkým prekvapením, ktoré si pre nás Sancta Maria pripravila. Boli ním jej hostia – deti z Liečebno - výchovného sanatória v Čakanoch. Tie spolu s niekoľkými nádejnými malými šamorínskymi spevákmi koncertu primiešali prídavnú hodnotu, ktorej ingrediencie tvorili srdce, ľudskosť a slzy. V našom kostole sme v danú nedeľu zažili spoločnú emotívnu erupciu všetkých prítomných sŕdc. A Sancta Maria ukázal, že nie je len výborným chrámovým zborom, ale najmä zdrojom pozitívnych emócií a spolkom ľudí, ktorým záleží na druhých ľuďoch a chcú im ho, hoc len na chvíľu, robiť krajším. V nedeľu 9.júna sa im to podarilo do bodky. A za to si na čele s Inkou Galbáčovou zaslúžia obrovskú úctu a uznanie.

Namiesto bodky

V nedeľu 16.6. členovia zboru Sancta Maria strávili spoločný deň so svojimi malými spevákmi na Ranči u Paľa v Jelke. Pomocnú ruku k dielu pridali aj Katka a Janko Faboví, Miro Brňák, Dominik Slobodník a Štefan Szabó. Deti z Liečebno - výchovného sanatória v Čakanoch žiarili šťastím a Sancta Maria tiež. Deň plný zážitkov zanechal hlbokú stopu v srdciach všetkých účastníkov.

781A7368

47362623_754700064898054_1636135274213801984_n

 

Copyright © 2024 Šamorínčan