basketbalistky holandsko

Najužitočnejšia hráčka našej basketbalovej reprezentácie: Sabina Oroszová

20.11.2020, 07:59
basket.zoznam.sk

Slovenské basketbalistky vybojovali v H-skupine kvalifikácie ME 2021 prvé víťazstvo. Vo štvrtkovom dôležitom dueli v Amsterdame zdolali domáce Holanďanky 84:64.

Slovenky nemali ideálny vstup do stretnutia, nedôsledne bránili a súperovi padlo v úvodných minútach všetko, na čo siahol. Aj preto museli sťahovať manko, o čo sa vo veľkej miere starala Jurčenková s Bálintovou. Slovenské basketbalistky sa vedeli dotiahnuť a v rozkúskovanej hre hrali s Holandskom vyrovnanú partiu, po prvej štvrtine však prehrávali 19:22.

Druhá 10-minútovka mala veľmi podobný scenár, zverenky trénera Juraja Suju trápil obranný doskok a efektívna streľba Holanďaniek, hlavne v podaní Corneliusovej. Necelé štyri minúty pred koncom prehrávali už dvojciferným rozdielom – 28:39. Oroszová s Páleníkovou živili nádeje, do šatní však šli Slovenky za nepriaznivého stavu 36:43.

Po prestávke hrali Slovenky ako vymenené, boli oveľa koncentrovanejšie a zapli aj v obrane. Postupne mazali manko, najskôr sa Bálintovej podarilo vyrovnať na 46:46 a následne dostala svoj tím aj do vedenia. Slovenský výber dostal tento moment na koňa, začal si veriť a premieňal aj ťažké pokusy. Bodovou ťahúňkou bola v tejto fáze Oroszová, aj jej zásluhou bol v 8. minúte tretej štvrtiny náskok dvojciferný – 59:48.

Do záverečnej časti sa napokon šlo za stavu 61:54. Slovenky nepodľahli tlaku Holandska vo štvrtej štvrtine, bez výraznejších problémov si kontrolovali svoje vedenie. S pribúdajúcim časom súperky riskovali, čo bola voda na mlyn pre slovenské hráčky. V koncovke už nepripustili žiadnu drámu, bez výraznejšieho zaváhania tak dokráčali k mimoriadne dôležitému víťazstvu.

Čo o výkone Sabi povedala v rozhovore Barbora Bálintová, ktorá dala najviac bodov v zápase (20):

Boli kľúčovým momentom zlomu stretnutia dve trojky Sabiny Oroszovej z rohov po vašich prihrávkach?

„Určite boli veľmi kľúčové. Prišli vo fáze, keď sme naťahovali náskok. Sabi odohrala veľmi dobrý zápas, ukázala svoju kvalitu z talianskej ligy.“

Celý rozhovor s Barborou Bálintovou - tu.