sobota, 20. júl. 2024
Na stene bývalej synagógy pribudne pamätná tabuľa

Na stene bývalej synagógy pribudne pamätná tabuľa

20.5.2021, 07:27
www.samorin.sk

V našom meste spomínanie a pripomínanie si dejín prežívajú  svoju renesanciu. Dejepisná čítanka, pamätné lavice v Pomlé, webová stránka s nahratými fotkami zo starých čias, pouličná výstava, seriál článkov o histórii šamorínskeho ochotníckeho divadelníctva, výstava o trianonskej ére, pomník vysťahovaným – všetky  sú toho dôkazom.

Na mestskom úrade malá skupinka pracuje na tom, aby postavila pomník pre túto, počas holokaustu stratenú komunitu mesta. Zo šamorínskej židovskej náboženskej obce až 505 ľudí sa vydalo na tragickú cestu, čo mu  prikázali vtedajšie zákony. Len 36 sa z nich vrátilo. Drvivá väčšina z nich  – celé rodiny, od dojčiat až po starých rodičov – zmizla v pekle koncentračných táborov.

Ich mená sa sčasti zachovali v matrike Šamorína a v izraelskom Archivačnom stredisku Yad Vashem. Z týchto dokumentov sa členom prípravného výboru, matrikárke Márte Mezey, zástupcovi primátora Gáborovi Veresovi, prevádzkovateľovi galérie At Home Gallery Csabovi Kissovi a poslancovi Tomášovi Jávorkovi, podarilo  identifikovať 360 mien. Pri tejto práci im cennými odbornými radami pomáhal Ján Hevera.

Podľa predbežných plánov by sa pamätná tabuľa umiestnila na bočnú stenu synagógy. 360 mien a k nim patriaci vek  by boli do špeciálnej hrdzavej oceľovej platne gravírované laserom. Mená usporiadané podľa rodín, uvedenie veku obetí už samy osebe zvierajú hrdlo a sú šokujúce.

„Splácame dávny dlh, keď dáme postaviť pomník všetkým zavraždeným, tým rodinám, ktoré túto stratenú šamorínsku židovskú obec tvorili. V uplynulých rokoch sa nám pomocou dobrovoľníkov, mesta a kraja podarilo obnoviť židovský cintorín v Mliečne a Šamoríne. Pokračovaním týchto aktivít bude umiestnenie tejto pamätnej tabule, ktorá by mohla prispieť k tomu, aby sme nezabúdali, aby sa takáto tragédia nikdy viac neodohrala. Naším neskrývaným zámerom je, aby sa na židovskom cintoríne v Šamoríne zrekonštruoval dom smútku, čiže bet tahara,  čím by sa naše mesto obohatilo o ďalšie jedinečné pamätné miesto“ – uviedol člen mestského zastupiteľstva Tomáš Jávorka.

Podľa obdržanej cenovej ponuky celkové náklady na vyhotovenie a montáž pamätnej tabule činia 3500 eur. Ak by mal  niekto záujem a chcel by prispieť na jej vyhotovenie alebo na výdavky s ním spojené, môže to urobiť prevodom  ľubovoľnej sumy  na účet mesta IBAN: SK58 5200 0000 0000 0575 6544, variabilný symbol 620021, prípadne aj uvedením mena darcu.

K zbierke primátor mesta Csaba Orosz prispeje sumou 2000 eur z  fondu primátora.

Copyright © 2024 Šamorínčan