štvrtok, 25. júl. 2024
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na prechádzku ku kanálu len na vlastnú zodpovednosť?

18.2.2020, 10:50
Galina Sándorová

Sekcia Blog na stranké Šamorínčan je otvorená širokej verejnosti a nie je súčasťou redakčného systému. Ľudia sa bez cenzúry môžu vyjadrovať a komentovať dianie v našom meste. 

V piatok, 14. februára 2020, pribudla v chotári Šamorína zaujímavá tabuľa. Doslovne na nej stojí (vrátane medzier pred výkričníkmi): „Poľovný revír SR Zákaz voľného pohybu psov !!! Vstup na vlastnú zodpovednosť !!!“ Predpokladám, že ju neďaleko cesty k prívodovému kanálu vodného diela inštalovali poľovníci. Otázne je, čo nám ňou chceli povedať. Druhá rozkazovacia veta (s tromi výkričníkmi, lebo jeden nestačí!) sa dá interpretovať aj tak, že ľudia, nelezte sem, lebo ak vás tu postrelíme či nebodaj zastrelíme, budete si za to môcť sami. Toto mohol niekto myslieť vážne? Naozaj budeme tolerovať takéto nehorázne šikanovanie? Poďme však pekne po poriadku.

Osobne nevidím nijaký rozumný dôvod na to, aby niekoľko stoviek metrov za mestom poľovníci informovali o poľovnom revíri. Iste, nič nenarobíme s faktom, že tam, kde poľovníci vidia poľovný revír, my ostatní (predpokladám, že väčšina Šamorínčanov) vidíme prírodné prostredie, do ktorého chodíme za oddychom, relaxom či pohybom na čerstvom vzduchu.

[caption id="attachment_53228" align="alignnone" width="740"]OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

Prvá rozkazovacia veta s tromi výkričníkmi, aby nám bolo jasné, že to myslia vážne, zakazuje pri kanáli voľný pohyb psov. Šamorínski poľovníci buď zaspali dobu, alebo si myslia, že stoja nad zákonom. Od roku 2012 je totiž mimo obývaného územia povolený voľný pohyb psov do 50 metrov od majiteľa. A aby sme si rozumeli, ak sa náhodou psík zatúla či z nejakého dôvodu odbehne na väčšiu vzdialenosť, poľovník už nemá právo ho zastreliť, ako to bolo v minulosti, ak má pes na sebe obojok, ktorý sa farebne líši od jeho srsti. Obojok či postroj totiž znamená, že pes niekomu patrí a niekto ho má rád.

O druhej rozkazovacej vete som sa už zmienila. Každému dospelému svojprávnemu človeku je jasné, že vždy koná na vlastnú zodpovednosť, no nepredpokladám, že nám naši poľovníci chceli v lone prírody pripomenúť túto základnú životnú pravdu. Tabule s podobnými nápismi je zvykom inštalovať tam, kde človeku hrozí nejaké nebezpečenstvo. Sú v tomto prípade tým nebezpečenstvom naši poľovníci?

Človek by aj mávol rukou, čo tam po jednej tabuli. Keď sa ktosi svojvoľne rozhodne inštalovať tabuľu o zákaze dýchania, to predsa neznamená, že sa teraz všetci dobrovoľne zadusíme. Vec má však aj druhú stránku. Tabule a nápisy spoluvytvárajú verejný priestor a formujú náš vzťah k nemu. Z toho dôvodu poľovníkov vyzývam, aby spomínanú tabuľu od kanála odstránili. Vydýchne si aj ten chudák strom, o ktorý ju ako praví ochrancovia prírody skrutkami prichytili. Napokon odstránenie tabule je aj v záujme poľovníkov, keďže im robí len hanbu.

[caption id="attachment_53229" align="alignnone" width="740"]OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA[/caption]

Copyright © 2024 Šamorínčan