nedeľa, 21. apr. 2024
Na debatný tréning prišli do Šamorína študenti z Brna a Bratislavy

Na debatný tréning prišli do Šamorína študenti z Brna a Bratislavy

5.3.2020, 05:17
Tatiana Gáborová

Debatný klub na našej škole (Gymnázium Milana R. Štefánika) môže na prvý pohľad pôsobiť ako banda deciek, ktoré nemajú čo robiť vo voľnom čase a tak sa rozprávajú. Debata má však s bežným rozhovorom pramálo spoločného. Logické argumenty, dôkazy a rétorická zručnosť, to je len zopár nástrojov, ktoré musí ovládať každý dobrý debatér. Rozoberáme napríklad sociálne siete, možnosť povinnej telesnej výchovy alebo zdaňovanie ekologických produktov. Stretávame sa vždy v stredu po vyučovaní, občas aj v piatok. A minule sa nám podarilo aj v sobotu.

Na našom gymnáziu sa prednedávnom v sobotu ráno stretlo 10 namotivovaných študentov a študentiek, aby sa mohli naučiť niečo nové.

Slovenská debatná asociácia organizuje počas roka takzvané „debatné tréningy“. Sú to bloky lekcií rozložené počas celého školského roka, ktoré vedú skúsení debatní lektori pre všetkých, ktorí majú záujem dozvedieť sa niečo nové. Tieto tréningy sa uskutočňujú zakaždým na inej škole a práve tretí, sa podarilo zorganizovať u nás.

20200208_154250

Na tomto sa riešili už trochu pokročilejšie debatné stratégie ako napríklad debatné hodnoty, analytická komparácia, či ako robiť záverečné reči. Boli na ňom hlavne debatéri a debatérky zo Šamorína a Bratislavy ale aj dve debatérky z Brna. Tie si z návštevy Šamorína zobrali spolu s novými poznatkami hlavne zistenie, že v tejto časti Slovenska na kvetinárstve píšeme najprv „Virág“  a až potom „Kvety“.

20200208_155826

Hovorí sa, že s modernými žiakmi to ide ťažko, lebo sa im nič nechce. Vraj na všetko frflú a za to, aby nemuseli ísť do školy, by dali všetko. Sobotňajší tréning bol však krásnou ukážkou toho, že keď je motivácia, tak sa aj po piatich dňoch učenia niektorí z nich vrátia do školy na šiesty, na 7 hodín vytiahnu zošity a s radosťou počúvajú a tvoria.

Copyright © 2024 Šamorínčan