nedeľa, 9. máj. 2021 - Roland
silný vietor

Mortimer nás dnes poriadne prefúkne

30.9.2019, 04:00
Peter Gábor

Počasie u nás začína ovplyvňovať rozsiahla tlaková níž, ktorá sa prehĺbila nad Atlantikom a bude postupovať severným Nemeckom a Poľskom až do Ruska.  Nemeckí meteorológovia jej dali názov Mortimer. 

Očakáva sa, že Mortimer prinesie do Nemecka, Poľska, Pobaltia, Českej republiky a čiastočne aj na naše územie problémy v podobe silného vetra.  Spočiatku sa rozfúka najmä na severe územia, no postupne bude vietor silnieť aj na ďalších miestach.

Ešte dopoludnia sa rozfúka na celom území, pričom fúkať bude najmä na horách a v Podunajskej nížine. Po okraji presúvajúcej sa tlakovej níže začal v našej oblasti už v noci z nedele na pondelok silnieť vietor. Ten bude dosahovať nárazy o sile 15 až 25 m/s.

Pre okres Dunajská streda vydal SHMÚ výstrahu 1. stupňa pred vetrom.

 

Výstrahy pre okres Dunajská Streda

Popis výstrahy
Jav: Vietor
Stupeň: 1. stupeň

Trvanie javu: 30.9.2019 od 09:00 do 19:00
Výstraha:
V okrese Dunajská Streda sa MIESTAMI očakáva výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h).

Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

Vietor: 18 - 23 m/s

Copyright © 2021 Šamorínčan