piatok, 21. jún. 2024
Ministerstvo dopravy a RegioJet sa obviňujú za preplnené vlaky na trati Bratislava - Komárno

Ministerstvo dopravy a RegioJet sa obviňujú za preplnené vlaky na trati Bratislava - Komárno

19.12.2016, 09:50
Slávka Gáborová

Slovná vojna medzi ministerstvom dopravy a spoločnosťou RegioJet tykajúca sa vlakov Bratislava – Komárno stále pokračuje. Otázne však je, či sa nakoniec situácia s preplnenými vlakmi aj vyrieši.

Najnovšie rezort dopravy obvinil RegioJet z toho, že jazdí kratšími vlakmi než si štát objednal.

Podľa stanoviska rezortu viac ako polovica kontrolovaných vlakov na trati Bratislava – Komárno má menšiu kapacitu. Ministerstvo dopravy preto vyzýva RegioJet, aby sa cestujúcim verejne ospravedlnil a urýchlene vykonal nápravu.

„Výsledky kontrol hovoria jasne. Podľa zmluvy nasadená súprava má mať celkovú kapacitu pre 500 ľudí, avšak v skutočnosti je na trati vlak s kapacitou len pre 320 cestujúcich. Takéto znižovanie kapacity je porušenie zmluvy a zároveň sa to premieta aj do nespokojnosti cestujúcich. Ministerstvo dopravy plne uhrádza spoločnosti RegioJet náklady na prevádzku a údržbu celkovo 12-tich vlakových súprav a cestujúci majú právo na vlaky, ktoré si štát u súkromného dopravcu objednal a platí za ne,“ uviedol koncom minulého týždňa minister dopravy Árpád Érsek.

Ministerstvo podľa jeho slov chápe, že za ťažkosťami RegioJetu stoja aj nezavinené dopravné nehody, ale trvá na dodržiavaní zmluvy.

Na obvinenie ministerstva nezvyčajne ostro reagoval aj RegioJet. Podľa neho ministerstvo vo svojom vyhlásení nehovorí pravdu a ono samé môže za preplnené vlaky.

,,Ministerstvo dopravy dlhodobo odmietalo navýšiť objednané kapacity vlakových súprav na trati Bratislava – Komárno. Podľa uzatvorenej zmluvy ide o povinnosť objednávateľa. To ministerstvo neurobilo a preto vznikla situácia, keď sú vlaky preplnené a nestačia prepravovať cestujúcich,” hovorí sa v stanovisku spoločnosti RegioJetu.

Vlakový prepravca zároveň upozorňuje, že štvrtina vozového parku je mimo prevádzky.

,,RegioJet prišiel behom posledného polroka o tri súpravy z 12. Ani jedna nehoda pritom nebola zavinená spoločnosťou RegioJet a celková škoda presahuje viac než štyri milióny eur. Napriek tomu sme po poslednej nehode vyslali na trať náhradnú súpravu s ešte väčšou kapacitou,” dodáva spoločnosť RegioJet.

RegioJet sa zároveň svojim cestujúcim ospravedlňuje za vzniknutú situáciu a žiada ministerstvo, aby vyhovelo opakovaným žiadostiam o navýšenie prepravnej kapacity.

Copyright © 2024 Šamorínčan