sobota, 13. júl. 2024
Snímka

Mesto reguluje diskusiu na Facebooku, svoj názor slobodne povedzte na Šamorínčanovi

6.8.2018, 08:00
Slávka Gáborová

Koncom minulého týždňa predstavitelia Šamorína prostredníctvom mestského webu oznámili, že pristúpili k regulácii diskusných príspevkov na “facebookovej stránke Mesto Šamorín – Somorja Város.” K regulácii diskusie pristúpili pár mesiacov pred komunálnymi voľbami, ktoré sa uskutočnia 10. novembra.

Šamorínčan k takejto cenzúre nepristúpi a na našej facebookovej a webovej stránke môžete slobodne povedať, čo chcete. Jedinou podmienkou je, že váš príspevok nemôže hanobiť národnosť, rasu či náboženstvo a príspevok nesmie byť príliš vulgárny.

Politici ako verejné osoby sú však povinní zniesť aj istú mieru emotívnejšieho vyjadrovania. Preto pokojne na stránke Šamorínčana píšte svoje “subjektívne názory”.

Na mestskom webe bolo zverejnené: “V zmysle opatrenia administrátori stránky budú mazať príspevky uverejnené pod pseudonymom, respektíve ich na stránke zakážu. Samospráva chce týmto krokom eliminovať príspevky, ktorých primárnym účelom nie je reagovať na služby občanom či mestský spoločenský život alebo o ňom informovať, ale verejne prezentovať subjektívne názory s neraz hanlivým podtónom. Samospráva poskytuje služby konkrétnym osobám – obyvateľom nášho mesta –, vyhradzuje si preto právo rešpektovať len názory týchto osôb.”

Väčšina používateľov Facebooku bude zrejme súhlasiť s tým, že diskusie na tejto sociálnej sieti bývajú aj častokrát drsné, vulgárne alebo aj môžu byť aj formou osobného útoku. Mestom ohlásená regulácia však vyvoláva niekoľko otázok.

Mestom ovládané médiá - mestské noviny ako aj web - neprijali, tak ako to urobil Šamorínčan, etický kódex novinára a na ich fungovanie nedohliada nezávislá redakčná rada, tak ako je tomu v prípade Šamorínčana.

Pritom sú mestské média platené z daní Šamorínčanov, no podľa Transparency International Slovensko mestské noviny vyslovene slúžia za účelom propagandy zvolenej samosprávy.

Kto rozhodne či konkrétny príspevok porušuje toto vymedzenie a prečo k tomu prichádza pred komunálnymi voľbami? Dôležitým je v tomto smere je vymedzenie, že “blokované budú príspevky uverejnené pod pseudonymom a vyjadrujúce subjektívny názor”.

Takzvané falošné účty na facebooku môžu byť problémom a je faktom, že človek, ktorý sa skrýva za vymyslenú identitu sa častokrát vyjadruje iným spôsobom ako keby vystupoval s ako reálna osoba.

S týmto problémom sa stretávame aj na Šamorínčanovi. Rozhodol som sa ho však neriešiť a tu sú moje dôvody:

Založenie  falošného účtu umožňuje samotný Facebook a nie je v mojich silách preverovať či daná osoba je reálna alebo vymyslená.

Druhý dôvod je však v takom malom meste ako aj Šamorín zásadný pre slobodu slova.

Niekoľkokrát som sa stretol s tým, že ak človek v malom meste povie svoj názor a navyše v ňom pracuje alebo v ňom má zamestnanie jeho rodinný príslušník, vystavuje sa vyslovením svojho názoru hrozbe šikany alebo rôznych postihov.

Z tohto dôvodu tolerujeme aj príspevky z tzv. falošných účtov.

Copyright © 2024 Šamorínčan