pondelok, 22. júl. 2024
zakaz vjazdu

Mesto reaguje na sťažnosti občanov

17.8.2020, 13:01
Peter Gábor, www.samorin.sk

Po týždni uzávierky kruhového objazdu na Bratislavskej ceste sa objavili prvé sťažnosti na dopravnú situáciu v meste. Aj k nám do redakcie poslali občania sťažnosť (celú sťažnosť zaslali na MÚ) z ktorej vyberáme:

Autá, najmä tie nákladné jazdia veľmi rýchlo, ulicou sa ozýva celý deň a celú noc strašný buchot, keď vo veľkej rýchlosti prejdú spomaľovačom, ktorý je na ceste umiestnený.

Pokiaľ ste chceli presmerovať premávku na takúto ulicu bolo potrebné stanoviť maximálnu povolenú rýchlosť, zakázať tam vjazd nákladných áut a kontrolovať tento stav.

Ne tejto ulici žije veľa starších ľudí, mladých rodín s malými deťmi a situácia je tam skutočne nebezpečná, aj dospelý človek má problém prejsť cez cestu.

Mesto Šamorín na svojej stránke reaguje na dopravnú situáciu v meste. Stanovisko mesta po kliknutí na čítaj ďalej.

Pri riešení problémov a dopravného chaosu, ktorého príčinou je rekonštrukcia okružnej križovatky, nachádzajúcej sa na štátnej ceste I/63 na Bratislavskej ceste, zostala šamorínska samospráva odkázaná sama na seba – zhruba takto by sme mohli charakterizovať situáciu, ktorá nastala kvôli uzávierke spomínanej križovatky začiatkom týždňa na tomto mimoriadne frekventovanom cestnom uzle.

Už sme vás informovali, že túto investíciu realizuje Slovenská správa ciest, pod ktorú spadá zodpovednosť za štátne cesty 1. triedy. Ako sa však ukázalo pri vytýčení obchádzkových trás, žiaľ, riešenia nie sú dostatočne efektívne. Reagujúc na túto skutočnosť bola 11. augusta 2020 vykonaná za účasti predstaviteľov Dopravného inšpektorátu v Dunajskej Strede, zhotoviteľa Ekom Plus, s.r.o. a Mestského úradu v Šamoríne obhliadka, po ktorom bolo v meste umiestnených niekoľko dopravných značiek, upozorňujúcich na obmedzenie rýchlosti dopravy na 30 km/h, respektíve doplnenie dopravného značenia na miestnych cestách, ktoré doteraz chýbalo.

Aj naďalej najväčšie problémy spôsobujú kamióny, ktoré neodbočia už pred Šamorínom na rýchlostnú cestu R7, ale blúdia po úzkych cestách v meste – a s podobnými problémami sa borí aj mestská časť Šamot. Preto odbor dopravy mestského úradu dnes dal osadiť niekoľko prenosných dopravných značiek, zakazujúcich vjazd nákladných vozidiel do Priechodnej ulice, na konci Mliečna, na začiatku Školskej ulice, a aj pri okružnej križovatke v smere na Hamuliakovo i na Pomlejskej ceste. Podľa dopravného inšpektorátu sa podobné značky ocitnú na cestách aj v pondelok, 17. augusta; toto je však výhradne v právomoci krajského dopravného inšpektorátu v Trnave.

Žiaľ, naďalej nemôžeme rátať s aktívnou pomocou štátnej polície, takže situáciu bude musieť riešiť mestská polícia – pochopiteľne, iba v rámci svojich kompetencií. Príslušné odbory dopravy Trnavského samosprávneho kraja či Okresného úradu v Dunajskej Strede síce našu situáciu chápu, ale v skutočnosti do jej riešenia nevedia príliš vstúpiť. A štátna správa ciest dáva na podnety a sťažnosti nedostatočné odpovede.

Nezávisle od tohto všetkého: aj naďalej sa pokúšame riešiť situáciu v rámci našich možností, postrehy či sťažnosti našich obyvateľov prijímame na e-mailovej adrese info [at] samorin.sk, a postupujeme ich na riešenie zodpovedným.
Aj touto cestou by sme vás chceli poprosiť, aby ste sa v doprave správali opatrne, s maximálnou zodpovednosťou k vlastnej či telesnej integrite iných, a ak je to možné, svoje automobily neparkujte na okrajoch ciest, na ktorých je možné rátať so zvýšenou dopravnou aktivitou.

Ďakujeme za porozumenie.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan