utorok, 16. apr. 2024
maturity

Maturity a príjímačky na stredné školy pravdepodobne budú

15.4.2020, 15:01
Denisa Gdovinová (dennikn.sk)

Prinášame vám článok denníka N o konaní maturitných skúšok a prijímacích pohovoroch na stredné školy.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) sa takmer od nástupu do funkcie vyhýbal konkrétnej odpovedi na otázku, či ústne maturity v júni budú alebo nie. Nebolo tak jasné, či sa maturity úplne zrušia, alebo presunú na september.

V neistote zostávajú aj deviataci a ôsmaci, ktorí netušili, či prebehnú prijímacie pohovory na stredné školy. Minister hovoril aj o možnosti, že prijímačky budú online – avšak s tým, že nie každá škola či študent na to majú technické zabezpečenie.

Gröhling bol opatrný vo vyjadreniach aj preto, že nevedel, ako sa k tejto otázke postaví hlavný hygienik a ústredný krízový štáb. A keďže sa blížia termíny maturít aj prijímačiek, minister požiadal Úrad verejného zdravotníctva, aby pripravil usmernenie, za akých podmienok by bolo možné skúšky organizovať.

Ministerstvo sa toho konečne dočkalo. Hlavný hygienik v stredu vydal opatrenie, ktorým umožňuje, aby sa na stredných školách odohrali prijímacie konania a aj maturitné skúšky.

Opatrenie v galérii pod článkom.

Hygienik však stanovil niekoľko prísnych podmienok, ktoré musia školy dodržať. “Gratulácia k úspešnému zvládnutiu skúšok sa musí zaobísť bez tradičného podania rúk,” píše sa napríklad v opatrení.

Zákazov a príkazov je však oveľa viac a ministerstvo školstva chce preto najprv osloviť riaditeľov a zriaďovateľov škôl a zistiť, či dokážu tieto podmienky spĺňať – a akú pomoc pri tom budú potrebovať.

Minister sa k téme vyjadrí ešte v stredu počas zasadnutia ústredného krízového štábu.

O aké podmienky ide?

Tou základnou podmienkou je, aby všetci prítomní v škole medzi sebou dodržiavali dvojmetrové odstupy. Podmienkou je, aby sa skúšky konali v najväčšej miestnosti školy, napríklad vo väčších zasadačkách.

Pri maturitných skúškach môže prichádzať študent do miestnosti len po jednom, pri prijímačkach maximálne po dvoch. Pri písomných testoch musia sedieť študenti v dvojmetrových rozostupoch – hygienik spresňuje, že obsadzovať musia teda každú druhú školskú lavicu.

Aj pri praktických maturitách musia dodržať dvojmetrové odstupy pri pracovných miestach pre študentov. “Nemali by byť zadávané skupinové úlohy pre viac ako dvoch študentov,” píše Úrad verejného zdravotníctva v opatrení.

Dvojmetrové odstupy musia medzi sebou mať aj pedagógovia v skúšobných maturitných komisiách.

Zákaz jesť a piť

Hlavný hygienik tiež prikazuje, aby boli všetci chránení rúškom – študenti aj pedagógovia. Každý z nich musí mať vlastné písacie potreby. Pred skúškou bude študentom aj učiteľom zmeraná telesná teplota.

Ak bude niekto mať akékoľvek príznaky respiračného ochorenia, z účasti na skúške ho vylúčia.

V priestoroch školy musí byť dostupná dezinfekcia rúk a pravidelne sa musia dezinfikovať aj všetky povrchy – od lavíc až po kľučky. Povinne musia aj vetrať miestnosti. Všetci musia obmedziť osobné kontakty – zakazuje sa podávanie rúk a tiež dotýkanie sa tváre a rúška.

“Po celý čas konania skúšok je zakázaná konzumácia stravy a nápojov,” dodáva v opatrení hygienik. Ak bude skúška trvať viac ako štyri hodiny, skúšobná komisia musí mať vyhradenú prestávku na obed. Aj pri obedovaní musia dodržať medzi sebou dvojmetrové odstupy, pričom každá skúšobná komisia má obedovať oddelene, vo svojom určenom čase. “Pri striedaní komisií na čas obeda je potrebné miestnosť dôkladne jednorazovo vyvetrať,” dodáva sa v opatrení.

Maturity a príjímačky na stredné školy pravdepodobne budú
Maturity a príjímačky na stredné školy pravdepodobne budú
Maturity a príjímačky na stredné školy pravdepodobne budú
Copyright © 2024 Šamorínčan