nedeľa, 19. máj. 2024
Kriminalisti z Dunajskej Stredy zakročili proti okrádaniu seniorov

Kriminalisti z Dunajskej Stredy zakročili proti okrádaniu seniorov

17.5.2021, 14:09
KR PZ Trnava
ilustr. obrázok

Kriminalisti z Dunajskej Stredy zakročili aj s kukláčmi PPÚ Trnava v rodinnom dome, v meste Šahy ( okr. Levice). Počas domovej prehliadky zaistili viacero listinných dôkazov a elektronické zariadenia, ktoré majú osoby usvedčiť zo zločinov páchaných na senioroch.

Za posledné týždne prijal vyšetrovateľ dve trestné oznámenie, od dvoch starších žien. V oboch prípadoch bol scenár identický. Pod tzv. legendou vnuk oznámil  hlas v telefóne 81 ročnej žene, že zbili jej vnuka Tomáša. Od ženy žiadali 20 000 eur. Nakoniec od dôchodkyne vydrankali 8000 eur, ktoré odovzdala v obálke a v taške taxikárovi. Podobnú situáciu, strach o blízkeho zažila aj 77 ročná žena, ktorej narozprávali, že jej vnučka je zapletená do obchodu s drogami. Ak nezaplatí 30 000 eur, vnučke odrežú prsty a pôjde do basy.

Kriminalisti postupne stotožnili osoby a vzniesli obvinenie za zločin podvodu. Nie je však vylúčené, že nenahlásených prípadov v okrese Dunajská Streda bude aj viac. Obete cítia krivdu a strach z odsúdenia za svoje konanie a boja sa oznámiť prípad na políciu.

Policajti preto žiadajú o pomoc rodiny a príbuzných seniorov.

Obete si podvodníci tipujú a denne sú schopní kontaktovať, cez čísla získané zo zlatých stránok desiatky osôb.

Polícia upozorňuje seniorov, aby boli obozretní voči neznámym osobám, ktoré by ich mohli telefonicky alebo osobne kontaktovať. Do domov a bytov, nielen v čase pandemických opatrení, otvorili dvere len svojim príbuzným. Cudzie osoby, ktoré nepoznajú a ktorým nedôverujú, do bytu nevpúšťali a informácie si vopred preverili u svojej rodiny.

Prosbu smerujeme aj na príbuzných seniorov, aby svojich starých rodičov a príbuzných v našom mene upozornili na riziká spojené s podvodníkmi. Upozornite ich, že podvodníci využijú akúkoľvek zámienku, aby sa dostali do domu a obrali ich o celoživotné úspory. Ak v tejto súvislosti vznikne podozrenie z podvodného (protiprávneho) konania, odporúčame seniorom, aby ihneď kontaktovali políciu na bezplatnom čísle 158.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan