streda, 17. apr. 2024
Koronavírus: Očakáva sa plošné zatvorenie škôl na 14 dní

Koronavírus: Očakáva sa plošné zatvorenie škôl na 14 dní

11.3.2020, 18:34
red, Denník N

Krízový štáb vo štvrtok pravdepodobne plošne uzavrie školy na 14 dní. „Zľahčuje nám to situáciu,“ povedal bratislavský primátor Matúš Vallo po rokovaní vlády. Situácia v Bratislave je podľa neho taká, že školy by mali byť zatvorené. Mesto tak môže spraviť len na päť dní. Premiéra tiež poprosili, aby pomohli s rúškami a dezinfekciami.

Od štvrtkového rána bude na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia, očakáva sa aj plošné uzavretie škôl na 14 dní. Rozhodne o tom ešte krízový štáb.

VÚB banka ponúka klientom bezplatný odklad splátok spotrebných úverov a hypoték na mesiac až pol roka. Banka tak reaguje na možné problémy, ktoré spôsobí ekonomike koronavírus. Bratislavskej štátnej nemocnici banka kúpi respiračné prístroje.

Denník N:

Po OČR-ku nemusíte chodiť k lekárovi ani do poisťovne. Vybavíte ju na internete

Od chvíle, keď sa pre obavu zo šírenia koronavírusu začali zatvárať základné školy, škôlky a jasle, rodičia musia ako prvú riešiť otázku, čo s deťmi, ktoré musia ostať doma. Jednou z možností je ísť na takzvanú OČR-ku. Teda ošetrovanie člena rodiny.

Rodič môže dostať od Sociálnej poisťovne ošetrovné a od pondelka 9. marca platí, že ho môže čerpať aj vtedy, ak dieťa nie je choré. Stačí, že zriaďovateľ zatvorí škôlku či školu.

Sociálna poisťovňa promptne zareagovala na zatváranie škôl pre koronavírus a zjednodušila postup, ako si ošetrovné vybaviť.

Z domu…

Ak chcete čerpať ošetrovné, nemáte chodiť k lekárovi a ani do pobočky poisťovne. Stačí, ak zavoláte do vašej pobočky Sociálnej poisťovne alebo vyplníte formulár na webe a pošlete ho do poisťovne.

Ak do Sociálnej poisťovne zavoláte, pracovník s vami spíše ústnu žiadosť. Ešte lepším riešením je vyplnenie nového, zjednodušeného formulára na webovej stránke poisťovne.

Do formulára zapíšete svoje meno, priezvisko a údaje o svojom dieťati. Vyznačíte, či ste zamestnanec, SZČO alebo dobrovoľne poistená osoba a odkedy poskytujete dieťaťu „osobnú a celodennú“ starostlivosť. Uvediete tiež, či vám má poisťovňa vyplatiť ošetrovné na účet alebo poštovou poukážkou.

Formulár môžete poslať do poisťovne e-mailom alebo poštou. Môžete ho tiež vhodiť do špeciálnej schránky pri vstupe do pobočky.

Ak ide o zamestnanca, žiadosť posielate do pobočky podľa sídla vášho zamestnávateľa. Živnostník a dobrovoľne poistený ho pošle do pobočky podľa trvalého bydliska.

…aj po desiatich dňoch

Dobrou správou je, že Sociálna poisťovňa predĺži čas poberania ošetrovného, ak sa bude karanténa opakovať aj po desiatich dňoch. Ak ide o dieťa do 10 rokov, poisťovňa si sama overí, či bolo toto zariadenie uzavreté, na stránke zriaďovateľa, ktorý by mal o tom vydať správu. Rozhodnutie o dávke pošle rodičovi poštou. Ten by mal informovať o čerpaní ošetrovného svojho zamestnávateľa.

Výnimkou je tiež, že na OČR-ke môžete zostať aj so starším školákom, vtedy už však musí pediater potvrdiť, že s ním musíte byť celý deň doma. K lekárovi však rodič nemusí chodiť ani v tomto prípade. Stačí, keď mu zavolá.

Ak lekár vyhodnotí, že je nevyhnutné osobné a celodenné ošetrovanie dieťaťa napriek tomu, že choroba sa u neho ešte nevyvinula, môže potvrdiť žiadosť o ošetrovné a zašle ju Sociálnej poisťovni.

Ak bude karanténa dlhšia ako desať dní, počas ktorých sa môže vyplácať dávka ošetrovné, Sociálna poisťovňa na základe nového potvrdenia zriaďovateľa o pretrvávajúcej karanténe akceptuje jej predĺženie podľa reálnej potreby.

Nárok na ošetrovné

  • Vypláca sa 10 dní a je 55 % z hrubej mzdy zamestnanca. Čerpať ho môže aj živnostník, ak je nemocensky poistený. Podmienkou je 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch pred čerpaním ošetrovného. Rodič živnostník nemôže mať dlh na poistnom 5 a viac eur.  Dávka sa mu vypočíta z jeho vymeriavacieho základu.

Aké ošetrovné dostane živnostník

  • Ak si živnostník platí minimálne odvody, za 10 dní dostane od Sociálnej poisťovne približne 82 eur (55 % z minimálneho vymeriavacieho základu v mesiaci, ktorý má 31 dní, je 16,3388 eura a v mesiaci, ktorý má 30 dní, je to 16,8834 eura krát 10 dní).
  • Okrem toho týchto 10 dní živnostník neplatí odvody do Sociálnej poisťovne.

Koľko dostane zamestnanec

  • Zamestnanec dostane 55 % zo svojej hrubej mzdy.

Copyright © 2024 Šamorínčan