štvrtok, 25. júl. 2024
stk kondicna priprava

Kondičný tréner o novom hernom štýle: Každá zmena bolí

19.2.2021, 07:37
stksamorin.sk

Spolu s kondičným a silovým trénerom ŠTK Šamorín, Michalom Lacenom, sme sa bližšie pozreli na to, ako vyzerá kondičná príprava mužstva po zmene herného štýlu.

“Snažíme sa hrať aktívnejšie, s vysokým pressingom, rýchlejšie a kolmejšie, chceme hrať ofenzívnejšie,” zhodujú sa v ostatných rozhovoroch hráči pri otázke na zmenu herného systému pod novým trénerským štábom. Ľahké povedať, ťažšie uskutočniť. So zmenou herného štýlu, najmä počas relatívne krátkej zimnej prípravy, je spojený celý tréningový plán tímu. Ten obohatili posily trénerského tímu, v podobe hlavného trénera Michala Kuruca, asistenta Vojtecha Ballu, kondičného trénera Michala Lacenu či fyzioterapeutickej zložky, vedenej Krisztiánom Szabom. Fanúšikovia mohli už počas prípravy vidieť zmenu v hernom prejave mužstva, čo pokračovalo aj v úvodnom jarnom kole.

“Zjednodušene povedané, vyžadujeme od hráčov prácu vo vyššej intenzite. Znamená to vyšší pressing, okamžitý návrat do defenzívy, čo je fyzicky náročné, preto musí byť súčasťou tréningov príprava na takýto štýl hry, či už vo forme kondičných, alebo silových tréningov,” ozrejmuje kondičný tréner Michal Lacena, ktorého úlohou je pripraviť hráčov po fyzickej stránke pre systém, ktorý od nich vyžadujú tréneri. Práve on je tou osobou, ktorá núti hráčov posúvať svoje limity. “Samozrejme, každá zmena bolí a súčasné nastavenie tréningového plánu je fyzicky náročnejšie, ale keď samotní hráči rozumejú, prečo robíme to, čo robíme a vidia, že tieto veci fungujú, ak sú na to kondične pripravení, sú ochotnejší prijať zmenu a možno aj vyššiu tréningovú náročnosť.” V krátkom čase sa hráči museli prispôsobiť novému systému tréningov, čo však podľa trénera Lacenu zvládli pomerne rýchlo. “Čo sa týka silového tréningu hráči potrebovali čas, pokým sa zoznámili s typom cvičení, ktoré využívame, takže sme v prvom kroku pracovali na technike a na objeme. Momentálne sme už ale vo fáze, kedy ideme viac do kvality a dynamiky, čo sa prejavuje už aj v samotných zápasoch, kde sa hráči blížia k tomu, čo od nich vyžadujeme.”

Jarná časť tejto sezóny je pomerne netradičná. Hrá sa oveľa skôr v porovnaní s minulými rokmi, často v nižších teplotách a väčšinou na umelej tráve, čo takisto ovplyvňuje nastavenie tréningového plánu. “Treba povedať, že kvalita umelého trávnika, ktorý využívame v MOL Akadémii je na top úrovni, čo nám zjednodušuje situáciu, ale samozrejme, že umelý povrch má isté dôsledky, napríklad na kĺby, čo regulujeme v spolupráci s fyzioterapeutmi kompenzačnými cvičeniami, ktoré sme takisto posilnili a znižujeme nimi tak možné riziko zranení, bežne spájaných s dlhodobým využívaním umelej trávy. Snažíme sa pri nastavovaní tréningového plánu využívať aj dáta, poskytované GPS zariadeniami, čiže, hoci to vyzerá, že hráči by zrazu mali celý zápas byť v šprinte, snažíme sa upravovať aj tréningový plán na to, aby bolo ich vyťaženie pod kontrolou a zvládnuteľné.” Práve vyváženie zaťaženia hráčov s nárokmi potrebnými pre aplikovanie herného štýlu tímu, je dôležité pre to, aby sa hráčom vyhýbali zranenia. “Treba zaklopať, svalové či iné zranenia sa nám počas prípravy pomerne vyhýbali. Najmä pre začiatok to bolo dôležité. Rozhodne však ešte máme kam sa posúvať. Snažíme sa porovnávať dáta aj s vyššími súťažami, kam sa mnohí hráči chcú dostať, takže sami vidia, čo pre to ešte musia urobiť,” dodal kondičný tréner Michal Lacena.

Hajrá Somorja!

Copyright © 2024 Šamorínčan