pondelok, 15. apr. 2024
FOTO ALTANOK A SEDENIE OKOLO STROMOV2

Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke

11.11.2019, 06:57
Judita Kaššovicová

Keď sme v septembri minulého roku podávali pripomienku k zmene cestovných poriadkov v Čilistove, netušili sme, aký pekný dosah bude mať tento počin.

Nielen že sa podarilo obnoviť  a dokonca rozšíriť dostupnosť Čilistova pre jeho obyvateľov a návštevníkov ekologickejším spôsobom ako je použitie vlastného motorového vozidla využitím autobusovej dopravy.

Stalo sa, že náhodné stretnutie na aktívnej autobusovej zastávke dalo vznik komunitnému projektu. Prispela k tomu aj súhra ďalších okolností. Oficiálna webová stránka mesta Šamorín práve v tom čase obsahovala informáciu o Participatívnom rozpočte Trnavského samosprávneho kraja. Pochvala spojom a prianie zmeniť prostredie okolo zastávky v Čilistove sa spojili s informáciou o možnosti finančnej podpory prostredníctvom Participatívneho rozpočtu TTSK. V priebehu 10 minút bol naštartovaný projekt "Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove".

Ako účastníčku tohto náhodného stretnutia ma dojali slová Jožka Nagya, keď hovoril o nečakanom odchode nášho spoločného suseda Šaniho, ktorý po smrti svojej manželky stratil záujem žiť. Možno aj preto, že nebolo miesto v Čilistove, kde by sa mohli susedia častejšie stretnúť, porozprávať a vedieť o sebe viac, najmä keď niekto z nich potrebuje pomoc, spoločnosť a zdieľanie života. Mnohí sa totiž vracajú domov neskoro večer z práce, nemajú čas, ale ani miesto, kde by si mohli voľne posedieť a porozprávať sa. Iní sú doma celý deň a radi by poskytli svoj čas a skúsenosti druhým a tak pospájali príjemné s užitočným. Taký malý príjemný klubík na kus reči, na prehodenie myšlienok a relax, ktorý je aj zárukou, že sa môžu veci diať inak.

V 10 minútach tak rozbehol Jozef Nagy činnosť občianskeho združenia  Spolok Čilistov - Csölösztő társulat so sídlom na Labutej ulici smerom k realizovaniu komunitného projektu "Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove".  Predseda OZ Kristián Forgách nápad odobril. Veľmi rýchle sme si spomenuli na rovnako zmýšľajúcu Martinku Sebestyén. Našu prvotnú predstavu dala do profesionálnej podoby perfektnou vizualizáciou projektu. Po spoločnom rozhovore s primátorom mesta, jeho súhlase a prísľube ďalšej pomoci a spolupráce sme podali projekt do súťaže Participatívneho rozpočtu TTSK.

Obhájenie projektu v Dunajskej Strede bolo bez stresu, pretože sa ukázalo, že možnosť získať podporu projektu v okrese Dunajská Streda využilo menej záujemcov, ako poskytol  rozpočet.  Obhájiť však bolo potrebné, rovnako aj získať body v súťaži. K tomu prispeli všetci, ktorí za tento projekt hlasovali. Ďakujeme!

Podarilo sa nám na projekt získať zmluvu TTSK. Počas leta po vyhotovení dokumentácie, ktorú urobila Martinka, sme získali aj  povolenie na stavbu altánku a úpravy v parku od MÚ Šamorín. V septembri začali práce na výstavbe altánku. Keďže nie je sprístupnený verejný zdroj elektrickej energie, pomohol z vlastných zdrojov sused Milan Kovalčík. Stavba altánku bola zverená profesionálnej firme, objednali a namontovali sa sedenia okolo stromov a chodníčky zapustila firma ABBIES z Čilistova. Susedia prišli urovnať a upraviť terén.

Prianie osláviť ešte v lete toto krásne miesto pod lipami hudbou nám nevyšlo. V sobotu 9. novembra od rána padal dážď. Guľáš sa varil a neostávalo nič inšie, ako vyjasniť a rozsvietiť sa dobrou náladou. "Hudba v Čilistove" však už mala altánok, ktorý ju pred dažďom ochráni. Dokonca okolo poludnia prestalo pršať. Prvé komunitné stretnutie v  "Parku pri kaplnke pod lipami v Čilistove" mohlo o 15.00 hodine začať. Prišli susedia, prišli priatelia, medzi nimi aj niekoľko členov zo zboru Sancta Maria. Turtevova hudobná formácia Dura & Blues Club s Inkou Galbáčovou pokropili stromy lipové aj naše srdiečka krásnou muzikou. Jedna z piesní vznikla presne na tomto mieste -  Krajina ticha Csölösztő - A csend világa-Csölösztő. K tomu pridané  "Stromy líp" a potom "poriadne" blues, fajnový guľášik, koláčiky, pagáčiky, dobré vínko od susedov Blažekovcov.

Železná autobusová zastávka, ktorá zohrala svoju úlohu na začiatku tohto príbehu, dostala teraz novú úlohu - poslúžila spoločnému hodovaniu ako prístrešok nad stolom, plným dobrôt.

Napriek zime družnosť  a dobrá nálada trvali do večera. Miesto ako stvorené pre spoločný piknik susedov - tento slogan, sprevádzajúci projekt  "Park pri kaplnke pod lipami v Čilistove" ožil skutočnosťou.

 

Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Komunitný projekt začal náhodným stretnutím na zastávke
Copyright © 2024 Šamorínčan