Regionálna rozvojová agentúra Šamorín a mesto Šamorín prinášajú pre deti zo základných škôl projekt komunitných bylinkových záhrad.
Krátky rozhovor o tejto zaujímavej akcii nám poskytla koordinátorka celého podujatia Mgr. Valéria Kličková Szomolai a Ing. Martina Sebestyén zo záhradníctva ABIES, ktoré akciu dodávateľsky podporuje.
Ako vznikol nápad vybudovať komunitné bylinkové záhony?
VK: Tento nápad sme preniesli z Maďarska od nášho dlhodobo spolupracujúceho partnera, ktorým je Združenie Pisztráng Kör Egyesület z obce Dunasziget. Toto združenie má svoju vlastnú základňu, kde okrem toho, že prevádzkujú terénne vzdelávacie centrum pre deti, aj pestujú liečivé rastliny. Spolupracujú s množstvom škôl z oblasti, deti sa u nich učia o dunajskej prírode, o ekosystéme a zapájajú sa aj do starostlivosti o bylinkové záhony. Keďže v Šamoríne nemáme žiadne komunitné záhradky, prišlo nám zaujímavé čosi také začať budovať aspoň na pôde škôl. Cieľom je ukázať príklad na využívanie miestnych zdrojov udržateľným spôsobom – ak budeme piť lahodné nápoje z našej záhradky, či už čaje alebo sirupy, ušetríme množstvo PET-fľašiek a dopravných nákladov, čiže sme zredukovali emisie. Aj samotný záhon je z ekologického, priepustného materiálu, zmesu drevnej štiepky a cementu (durisol of firmy Leier).Veríme, že sa nápad uchytí a do záhonu sa aj na budúci rok vysadia bylinky, že škola využije záhon na praktické vyučovanie detí a v neposlednom rade z nej bude mať úžitok.
Kto zastrešuje a organizuje túto akciu?
VK: Mesto Šamorín je oficiálnym partnerom projektu zo slovenskej strany, workshopy realizujeme dodávateľsky so záhradníctvom ABIES z Čilistova. Financie poskytol Fond malých projektov v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Maďarsko.
Kde všade budú takéto záhony vybudované?
VK: Do projektu sa nám podarilo zapojiť 4 základné školy v Šamoríne – slovenskú aj maďarskú školu, taktiež základnú školu v Mliečne a špeciálnu základnú školu. Workshopy na špeciálnej základnej škole sme už ukončili s vynikajúcou odozvou. Na projekte participoval azda každý študent z tejto školy, viac alebo menej aktívne, vzhľadom na ich zdravotný stav. Prekvapila nás milá odozva a oddanosť detí. Na ostatných školách zapojíme rôzne ročníky, prvý aj druhý stupeň, v rôznom pomere.
Aké bylinky budú vysádzané do záhonov?
MS: Vysadili sme takmer dvadsať druhov väčšinou tých najbežnejších liečivých rastlín – mäta, medovka, levandula, tymián, ale aj zriedkavejších byliniek, resp. korenín ako ligurček, bazalka, rebarbora. Pri každom druhu je osadená tabuľka s názvom. Detičky okrem toho, že sa o záhon starajú, sa na workshopoch môžu naučiť, ako tieto bylinky využiť, môžu ich ovoniavať aj ochutnať. Je to super, lebo mnohé z nich nemajú doma záhradu a po dlhých mesiacoch pandémie boli doma doslova prikované k počítačom kvôli online vyučovaniu. Vnímame, ako sa tešili z týchto aktivít.
Čo sa bude diať s nazbieranými bylinkami? Dajú sa zobrať domov?
VK: Úroda môže sčasti poputovať domov s deťmi, môže aj ostať v škole. Bude to na rozhodnutí školy v záujme čo najlepšieho využitia úrody. So školami máme preddohodnutú dlhodobú starostlivosť o záhony, čo si nevyžaduje dodatočné zdroje ani ľudské kapacity, len trochu disciplíny a pozornosti. Školám dodáme aj čajové sety – 30 šálok s bylinkovým motívom a rýchlovarnú konvicu, aby mohli výsledky svojej práce využiť čo najlepšie.
Za chvíľu končí školský rok. Budete mať aktivity ešte aj v septembri?
VK: V septembri budú prebiehať posledné aktivity projektu – pôjde o študijné výlety detí do Dunaszigetu, resp. výmenné návštevy detí zo Slovenska a Maďarska. Plánujeme aj malý bylinkový festival, kde s deťmi oslávime výsledok jarnej práce a prizveme aj rodičov. Dúfame, že sa im táto aktivita bude páčiť a budú vedieť podporiť myšlienku takejto malej záhradky na škole aj v budúcich rokoch.