štvrtok, 23. máj. 2024
Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl

Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl

23.6.2021, 08:03
OZ Šamorinčan
Martina Sebestyén, Valéria Kličková Szomolai

Regionálna rozvojová agentúra Šamorín a mesto Šamorín prinášajú pre deti zo základných škôl projekt komunitných bylinkových záhrad.

Krátky rozhovor o tejto zaujímavej akcii nám poskytla koordinátorka celého podujatia Mgr. Valéria Kličková Szomolai a Ing. Martina Sebestyén zo záhradníctva ABIES, ktoré akciu dodávateľsky podporuje.

Ako vznikol nápad vybudovať komunitné bylinkové záhony?

VK: Tento nápad sme preniesli z Maďarska od nášho dlhodobo spolupracujúceho partnera, ktorým je Združenie Pisztráng Kör Egyesület z obce Dunasziget. Toto združenie má svoju vlastnú základňu, kde okrem toho, že prevádzkujú terénne vzdelávacie centrum pre deti, aj pestujú liečivé rastliny. Spolupracujú s množstvom škôl z oblasti, deti sa u nich učia o dunajskej prírode, o ekosystéme a zapájajú sa aj do starostlivosti o bylinkové záhony. Keďže v Šamoríne nemáme žiadne komunitné záhradky, prišlo nám zaujímavé čosi také začať budovať aspoň na pôde škôl. Cieľom je ukázať príklad na využívanie miestnych zdrojov udržateľným spôsobom – ak budeme piť lahodné nápoje z našej záhradky, či už čaje alebo sirupy, ušetríme množstvo PET-fľašiek a dopravných nákladov, čiže sme zredukovali emisie. Aj samotný záhon je z ekologického, priepustného materiálu, zmesu drevnej štiepky a cementu (durisol of firmy Leier).Veríme, že sa nápad uchytí a do záhonu sa aj na budúci rok vysadia bylinky, že škola využije záhon na praktické vyučovanie detí a v neposlednom rade z nej bude mať úžitok.

Kto zastrešuje a organizuje túto akciu?

VK: Mesto Šamorín je oficiálnym partnerom projektu zo slovenskej strany, workshopy realizujeme dodávateľsky so záhradníctvom ABIES z Čilistova. Financie poskytol Fond malých projektov v rámci Programu spolupráce INTERREG V-A Slovenská republika – Maďarsko.

Kde všade budú takéto záhony vybudované?

VK: Do projektu sa nám podarilo zapojiť 4 základné školy v Šamoríne – slovenskú aj maďarskú školu, taktiež základnú školu v Mliečne a špeciálnu základnú školu. Workshopy na špeciálnej základnej škole sme už ukončili s vynikajúcou odozvou. Na projekte participoval azda každý študent z tejto školy, viac alebo menej aktívne, vzhľadom na ich zdravotný stav. Prekvapila nás milá odozva a oddanosť detí. Na ostatných školách zapojíme rôzne ročníky, prvý aj druhý stupeň, v rôznom pomere.

Aké bylinky budú vysádzané do záhonov?

MS: Vysadili sme takmer dvadsať druhov väčšinou tých najbežnejších liečivých rastlín – mäta, medovka, levandula, tymián, ale aj zriedkavejších byliniek, resp. korenín ako ligurček, bazalka, rebarbora. Pri každom druhu je osadená tabuľka s názvom. Detičky okrem toho,  že sa o záhon starajú, sa na workshopoch môžu naučiť, ako tieto bylinky využiť, môžu ich ovoniavať aj ochutnať. Je to super, lebo mnohé z nich nemajú doma záhradu a po dlhých mesiacoch pandémie boli doma doslova prikované k počítačom kvôli online vyučovaniu. Vnímame, ako sa tešili z týchto aktivít. 

Čo sa bude diať s nazbieranými bylinkami? Dajú sa zobrať domov?

VK: Úroda môže sčasti poputovať domov s deťmi, môže aj ostať v škole. Bude to na rozhodnutí školy v záujme čo najlepšieho využitia úrody. So školami máme preddohodnutú dlhodobú starostlivosť o záhony, čo si nevyžaduje dodatočné zdroje ani ľudské kapacity, len trochu disciplíny a pozornosti. Školám dodáme aj čajové sety – 30 šálok s bylinkovým motívom a rýchlovarnú konvicu, aby mohli výsledky svojej práce využiť čo najlepšie.

Za chvíľu končí školský rok. Budete mať aktivity ešte aj v septembri?

VK: V septembri budú prebiehať posledné aktivity projektu – pôjde o študijné výlety detí do Dunaszigetu, resp. výmenné návštevy detí zo Slovenska a Maďarska. Plánujeme aj malý bylinkový festival, kde s deťmi oslávime výsledok jarnej práce a prizveme aj rodičov. Dúfame, že sa im táto aktivita bude páčiť a budú vedieť podporiť myšlienku takejto malej záhradky na škole aj v budúcich rokoch.

intereg

 

Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl
Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl
Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl
Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl
Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl
Komunitné záhrady prichádzajú do šamorínskych škôl
Copyright © 2024 Šamorínčan