nedeľa, 14. júl. 2024
Komunálne voľby budú 10. novembra

Komunálne voľby budú 10. novembra

11.7.2018, 12:08
Slávka Gáborová

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko vyhlásil voľby do orgánov samosprávy obcí. Deň konania volieb určil na sobotu 10. novembra 2018.

Vo vyhlásení určil Andrej Danko lehotu na určenie volebných obvodov pre voľby poslancov obecných zastupiteľstiev a počtu poslancov obecných zastupiteľstiev v nich do 17. augusta 2018, lehotu na utvorenie volebných okrskov a určenie volebných miestností do 11. septembra 2018, lehotu na utvorenie miestnych volebných komisií do 11. septembra 2018 a lehotu na ich prvé zasadanie do 18. septembra 2018. Okresné volebné komisie a okrskové volebné komisie majú byť vytvorené do 11. októbra 2018 a prvýkrát zasadnúť majú do 24. októbra 2018.

Právo voliť do orgánov samosprávy obce má plnoletý obyvateľ obce, ktorý má v nej trvalý pobyt. Občania môžu vo voľbách aj kandidovať. Za obecných či miestnych poslancov môžu byť zvolení obyvatelia obce s trvalým pobytom v nej a musia mať aspoň 18 rokov. Vyšší vek, teda 25 rokov, sa vyžaduje od kandidátov na starostov a primátorov.

Voľba je jednokolová. Za poslancov zastupiteľstva budú zvolení kandidáti, ktorí získajú vo volebnom obvode v poradí najviac platných hlasov. Za starostu alebo primátora bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. Pri rovnosti hlasov sa podľa zákona vykonajú nové voľby.

Ak máte čas, prečítajte si v tejto súvislosti blog Pavla Sybilu z mimovládnej organizácie Zastavme korupciu: Ako skoncovať so zneužívaním radničných novín. V čase prichádzajúcich volieb je to zaujímavý podnet a úvaha.

V tejto súvislosti pripomínam, že podľa mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko patria šamorínske mestské noviny k tým najhorším v krajine.

Na internete je situácia trochu iná, mesto odmietlo ponuku Šamorínčana na spoluprácu a v snahe obmedziť vplyv Šamorínčana investuje peniaze aj do mestského webu a platí novinára z Dunajskej Stredy.

Nie je v našich silách tomu konkurovať, narozdiel od mesta sú naše finančné zdroje obmedzené a preto Šamorínčana robíme popri práci. Čo však vieme garantovať je to, že naďalej zostaneme nezávislí a nebudeme žiadnej politickej strane či kandidátovi na primátora či poslanca robiť propagandu.

Úvaha Pavla Sybilu je však veľmi podnetná, nestačí totiž, ak v krajine existujú len nezávislé celoštátne média. Na prvý pohľad to tak nevyzerá, ale tie regionálne sú pre zdravý život spoločnosti dôležitejšie.

Copyright © 2024 Šamorínčan