nedeľa, 16. jan. 2022 - Kristína
neowise

Kométu Neowise môžete pozorovať aj v Šamoríne

15.7.2020, 06:49
Peter Gábor
ilustr.obrázok

Nadšenci hviezdnej oblohy majú v týchto dňoch obrovskú príležitosť na pozorovanie nezabudnuteľných úkazov. Kométa Neowise už pár dní predvádza neopakovateľné nebeské divadlo. V plnej kráse sa rozžiarila aj nad Slovenskom a my vám ponúkame zábery nášho čitateľa na túto kométu.

Pokiaľ máte aj vy snímky tejto kométy pošlite nám ich, radi ich uverejníme.

27. marca 2020 ju objavil kozmický ďalekohľad, po ktorom aj nesie svoj názov. Infračervený teleskop Neowise sprevádzkovala NASA (Americký úrad pre letectvo a kozmonautiku) v decembri 2009. Ďalekohľad prispel k objavom a identifikácii tisícok planétiek. Neowise je najjasnejšou kométou za posledných trinásť rokov.

Najlepšie pozorovacie podmienky nás na Slovensku kvôli jej jasnosti a polohe na oblohe čakajú v druhej polovici júla. „Na jej pozorovanie netreba žiaden špeciálny ďalekohľad či dokonca triéder. Voľným okom sa dá vidieť aj bez toho, aby človek disponoval odbornými pozorovacími schopnosťami,“ uviedol pre TASR Tomáš Slovinský, riaditeľ občianskeho združenia Astronómia pre všetkých.

Ako dodal, tento týždeň bude pre pozorovanie kométy ideálny. „Od 10. júla sa stáva kométa cirkumpolárnym objektom, čo znamená, že v našich končinách nezapadne za obzor. Pohľadom na ňu sa teda budeme môcť kochať po celú noc. Na oblohe ju hľadajme od severozápadu po severovýchod nízko nad obzorom," vysvetlil Slovinský.

Jednu z najjasnejších komét bude možné pozorovať až do polovice augusta.

(Kométu na fotkách vidno nad prednou zdvihnutou nohou koňa.)

 

Kométu Neowise môžete pozorovať aj v Šamoríne
Kométu Neowise môžete pozorovať aj v Šamoríne
Copyright © 2022 Šamorínčan