nedeľa, 14. júl. 2024

Čítanie na víkend: Hushegyiovci, to je šamorínska "hora mäsa"

20.10.2019, 15:10
Slávka Gáborová

Vždy, keď som niektorého z nich v meste stretol, zostal som v pomykove. A až nedávno som si uvedomil, že János a András sú dvojičky.

Bratov Hushegyiovcov navyše odmalička spája hudba. A hoci sa ich cítenie a kroky v mnohých smeroch rozchádzali, dvojičky od konca roka 2011 spája blues-rocková kapela The Butchers.

S jedným z bratov, Jánosom Hushegyim, som sa stretol v klube Mozi a trocha som ho vyspovedal.

Ako vznikli skupina?

Pôvodne išlo o Andrásov projekt a skupina vznikla ako trio, ktoré hralo iba prevzaté bluesové skladby. Potom sa rozpadla moja skupina a brat potreboval basgitaristu. Tak som išiel k nemu. Pokračovali sme ako trio a po roku sme našli skutočného „basáka“ lebo ja som gitarista. Od leta 2012 fungujeme ako štvorčlenná skupina.

A prečo sa voláte The Butchers?

V angličtine sú to mäsiari a my sme Hushegyiovci, čo znamená v preklade mäsová hora. A Andrása prezývajú – Husi – mäsko.

O Šamoríne sa hovorí, že je centrom bluesu na Slovensku. Preto hrávate blues? Veď si hrával aj metal?

Metal som hrával dávnejšie, no blues ma vždy zaujímal. V metale je však, ako by som to povedal, všetko napísané. Tam nie je veľký priestor na improvizáciu. Blues je otvorenejší. Prišlo to prirodzene. K bluesu sme sa vlastne dostali cez tvrdú hardrockovú hudbu. Nás nezaujíma ani tak ten bluesový štandard, ale nová vlna. Tá pracuje s modernými prvkami, je to kreatívnejšie.

Kam sa kapela od svojho vzniku dostala?

Teraz v októbri začneme nahrávať už náš tretí album. Máme za sebou veľmi veľa koncertov. Kapela 140 a ja dvesto. V roku 2016 sme hrali na najväčšom bluesovom festivale v Poľsku a bol to obrovský zážitok. Hrali sme aj na najväčšom bluesovom podujatí na Slovensku a Topfeste. Myslím si, že sme toho dosiahli veľa.

Vravíš, že sa skupine celkom darí. Dá sa z toho žiť?

Z tej hudby, ktorú robíme sa to nedá. A všeobecne žiť z hudby na Slovensku je veľmi komplikované. Častokrát to znamená, že nejaký hudobník hrá aj v piatich či šiestich kapelách. Ten príjem je veľmi nestály. Väčšina hudobníkov robí aj niečo iné, aby mali nejakú finančnú istotu.

Okrem The Butchers však rozbiehaš aj iné veci?

Mám teraz taký sólový projekt a dal som si k tomu dokopy repertoár. Taký akustický blues. Neviem, kde ma to dostane. Je to však niečo úplne iné. Keď urobím nejakú chybu, nemám sa na koho vyhovoriť.

A čo by som na Jánosa ešte prezradil? Talentovaný hudobník po rokoch zmenil prácu a začal pôsobiť  v seneckom Mestskom múzeu. :-)

Copyright © 2024 Šamorínčan