nedeľa, 20. jún. 2021
HN: Érsek rozmrazil diaľnicu na juhu. Stavať chce o dva roky

HN: Érsek rozmrazil diaľnicu na juhu. Stavať chce o dva roky

25.2.2019, 10:00
Hospodárske noviny

Príprava rýchlostnej cesty na juhu Slovenska sa po štyroch rokoch výrazne pohla.

Príprava plynulého prepojenia Bratislavy s Dunajskou Stredou naberá na obrátkach. Prvých 25 kilometrov od bratislavských Podunajských Biskupíc po obec Holice už stavia koncesionár v rámci nového diaľničného obchvatu Bratislavy. Ďalších 21 kilometrov chce následne dobudovať štát. Budú rozdelené do dvoch úsekov a štát vyjdú na 210 miliónov eur. Tento zámer im najnovšie odklepol rezort životného prostredia a už tento rok by mali mať dokumentáciu pre územné rozhodnutie. Na základe tej bude jasné, kde presne by mala diaľnica stáť.

Rozmrazený projekt
Predlžovanie rýchlostnej cesty R7 sa od roku 2014 nehýbalo. Až vlani si Národná diaľničná spoločnosť objednala spomenutú dokumentáciu. Teraz počíta, že o dva až tri roky začnú stavať prvý úsek a o šesť rokov ho dokončia. „Termíny sú úplne nereálne, nezohľadňujú reálne trvanie zostávajúcich stupňov prípravy a už vôbec nie fakt, že NDS má desiatky potrebnejších projektov, ktoré by mala realizovať skôr,“ kritizuje zámer analytik INEKO Ján Kovalčík. Minister dopravy Árpád Érsek je často terčom kritiky, že uprednostňuje výstavbu ciest na juhu. Okrem R7 sa rozhýbala pod jeho vedením aj rýchlostná cesta R2. Érsek to odmieta. „Prešov som spustil ja, Šacu som spustil ja, na R3 zasa úsek Tvrdošín – Nižná. Kde to všetko je? Môj najväčší problém bol, že som tu nemal pripravené projekty,“ reaguje minister na kritiku.

Primátor stavbu víta
V Dunajskej Strede nikto nepochybuje, že rýchlostnú cestu potrebujeme, povedal pre HN primátor mesta Zoltán Hájos. Podľa jeho slov sa za dve desaťročia predĺžilo dochádzanie do hlavného mesta z polhodiny na hodinu a pol. Obáva sa však, že výstavbu cesty stopne minister, ktorý príde po Érsekovi.

Copyright © 2021 Šamorínčan