pondelok, 22. júl. 2024

Hľadáte tip na sobotu? Užite si vernisáž v synagóge

24.5.2019, 09:56
Slávka Gáborová
Csaba Kiss

Máte už plán na sobotňajší podvečer? Môžete spojiť užitočné s príjemným. Zúčastniť sa eurovolieb a potom zájsť na podvečernú vernisáž do šamorínskej synagógy. Okrem zaujímavej výstavy si tam môžete užiť aj príjemnú atmosféru.

Tentokrát sa v synagóge predstaví dvojica zámorských výtvarníkov spätých s jednou z najprestížnejších amerických umeleckých škôl Rhode Island School of Design.

Kanaďan Serge Marchetta a Američanka Masha Ryskin vytvorili v priestoroch At Home Gallery expozíciu s názvom "V spleti času / Kusza idő / The Tangle of Time", ktorá ponúka návštevníkom zamyslenie sa nad dejinami, ktoré boli neraz kruté a “popretkávané krvou”.

Marchettova a Ryskinovej tvorba podľa kurátora vychádza zo skúmania pocitov z miesta a premiestnenia a je formovaná minimalistickými a abstraktnými expresionistickými tradíciami. Pri práci s prvkami krajiny a architektúry pozývajú diváka uvedomiť si subtílnosť okolia, poskytnúť priestor na rozjímanie a reflexiu. V spleti času je rozprávanie o priestore a histórii synagógy. Architektonické prvky sa používajú ako meditácia o minulosti a súčasnosti, o pominuteľnosti a nemennosti.

Lepšie je však vidieť a prípadne sa aj s veľmi milými autormi o ich diele porozprávať. V Šamoríne trávia čas v rámci rezidenčného pobytu v At Home Gallery. Za ten čas spoznali naše mesto a našli tu príjemných ľudí.

Obaja výtvarníci počas uplynulých ôsmich rokov pracovali spolu na viacerých projektoch, pri ktorých predstavili nástenné diela a inštalácie. Ich spoločná tvorba bola vystavená v galériách v Spojených štátoch, Kanade a Európe a nachádza sa v zbierkach Maison de la Culture Maisonneuve (Kanada) a Fiskars Artist Cooperative (Fínsko). Ich posledná výstava v Spojených štátoch bola recenzovaná v časopise Art New England.

Autori by radi poďakovali majiteľom AT Home Gallery Suzanne a Csabovi Kissovcom za ich nesmiernu podporu a pohostinnosť.

Vernisáž sa uskutoční v sobotu 25. mája od 18. do 20. hodiny. Synagógu nájdete na Mliečňanskej 591/6.

Samotná výstava potrvá do 30. júna. V prípade záujmu kontaktujte 0903 255 681 alebo athomegallery [at] gmail.com.

IMG_0911

Copyright © 2024 Šamorínčan