streda, 28. feb. 2024
dunaj0

Gabčíkovo má extrémne nízku hladinu

24.8.2018, 11:56
aktuality.sk
Čuňovo
Na Dunaji padajú v mimoriadne teplom auguste stále nové rekordy poklesu hladiny. Z Maďarska len vo štvrtok hlásili takéto historické údaje na troch miestach. Podobne je na tom veľtok aj na svojom slovenskom úseku.

Za Bratislavou sa zo starého koryta Dunaja napajá riečna diaľnica - prívodný kanál Vodného diela Gabčíkovo. Pod jeho stupňom s plavebnými komorami a elektrárňou je teraz taká extrémne nízka vodná hladina, že brehy sú už takmer úplne obnažené.

Vodospodári ukázali, aká je situácia uprostred kanála, kde už z dna vytŕčajú malé ostrovčeky:

Sucho odhalilo bomby v rieke

Rekordne nízku hladinu Dunaja zaznamenali pri meste Ercsi vo Fejérskej župe, ktoré je 49 kilometrov južne od Budapešti, ďalej smerom na juh pri Dunaföldvári a pri Dunaújvárosi.

Zo stredy na štvrtok tam hladina klesla o ďalšie dva centimetre. Na strednej časti maďarského toku rieky kvalitu vody ovplyvňuje vysoká teplota a nízky prietok, preto sa môže stať, že vo vode bude nedostatok kyslíka.

Nízka hladina rieky výrazne obmedzuje plavbu, ale v Komárom-ostrihomskej župe dáva priebežne prácu aj pyrotechnikom. Od začiatku augusta tam totiž v koryte Dunaja našli viaceré bomby a ďalšiu muníciu pri obciach Nyergesújfalu a Dunaalmás, ale i pri meste Komárom.

dunaj

Vyschnuté  Vodné dielo Gabčíkovo

dunaj1

Ľudia sa kúpu v Dunaji v Bratislave počas nízkej hladiny

Pôvodný článok tu.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan