nedeľa, 21. júl. 2024
kostol

Evanjelický kostol získal dotáciu na sanáciu fasády

12.9.2018, 10:29
Teraz.sk

Cirkevný zbor evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) dostal na sanáciu čelnej fasády evanjelického kostola v Šamoríne od ministerstva kultúry dotáciu 20.000 eur z požadovaných 25 877 eur. Peniaze pôjdu z programu Obnovme si svoj dom. Cirkevný zbor si časť dofinancuje z vlastných zdrojov.

„Kostol je v dezolátnom stave. Vlhne podlaha a steny kostola, na stenách je pleseň, na viacerých miestach sa nachádzajú trhliny. Pred nami sú ešte dve etapy. Plánujeme vypracovať ďalšie projekty, pretože je našou veľkou túžbou dokončiť sanáciu celého kostola,“ uviedla zborová farárka Jana Fördös.

Kostol v Šamoríne je jedinou evanjelickou farnosťou popri ďalších ôsmich rímskokatolíckych farnostiach v Dunajskostredskom a Galantskom okrese (Štvrtok na Ostrove, Michal na Ostrove, Šamorín, Báč, Holice, Sládkovičovo, Jelka, Dolná Streda), ktoré získali dotácie na obnovu svojich fár.

Kostol postavili v klasicistickom štýle a jeho základy boli slávnostne položené v roku 1784. V roku 1877 pristavali ku kostolu sakristiu. Jednu z kľúčových opráv kostola realizovali v rokoch 1932 – 1934. Drevené okenné rámy boli vymenené za kovové a tieto slúžia dodnes. Okrem iného opravili aj organ. Pri príležitosti dvestoročnice chrámu bola vykonaná jeho vonkajšia oprava a v roku 1993 opravili organ a strechu kostola.

Viac si môžete prečítať TU.

Copyright © 2024 Šamorínčan