pondelok, 27. máj. 2024
Dobrá správa pre vodičov! V nedeľu otvorili rýchlostnú cestu R7

Dobrá správa pre vodičov! V nedeľu otvorili rýchlostnú cestu R7

20.7.2020, 05:00
pravda.sk

Od nedeľného popoludnia je otvorená časť rýchlostnej cesty medzi Holicami a Bratislavou s dĺžkou takmer 30 kilometrov. Vodiči dochádzajúci do hlavného mesta z juhovýchodnej strany sa k svojmu cieľu dostanú rýchlejšie. Obyvatelia Rovinky, Dunajskej Lužnej a Šamorína sa môžu pripraviť na výrazné zníženie tranzitnej dopravy, ktorá doteraz prechádzala v tesnej blízkosti ich domov.

Slávnostné strihanie pásky sa odohralo v nedeľu doobeda za účasti súčastného ministra dopravy Andreja Doležala (nominant Sme rodina) a bývalého šéfa rezortu Árpáda Érseka (Most-Híd). Po symbolickom prestrihnutí pásky policajti vykonali záverečnú kontrolu cesty. Prvé vozidlá po ceste prešli popoludní.

„Dopravu dostaneme z obcí. Minimálne tranzitná doprava nepôjde priamo cez ne, ale pôjde po rýchlostnej ceste. Ten prínos je jednoznačne zjavný,“ povedal v nedeľu pri slávnostnom strihaní pásky minister dopravy Andrej Doležal.

Po novom je rýchlostná cesta R7 otvorená v úseku R7 Holice – Ketelec. Ketelec bude po dostavbe novou križovatkou, kde sa rýchlostná cesta stretáva s nultým obchvatom na diaľnici D4. Aktuálne je hotový len krátky úsek D4 z Ketelca po cestu prvej triedy I/63.

d4r7

Bez dokončenej diaľnice D4 bude mať rýchlostná cesta R7 len obmedzený prínos. Vodiči sa po jej prejazde napoja na krátky úsek diaľnice D4 a skončia na ceste prvej triedy tesne pred Bratislavou. Na konci štvorprúdovky je možné očakávať dopravný lievik, kedy sa celý objem dopravy bude musieť dostať na dvojprúdovku. V danom úseku budú cestu využívať aj vozidlá z Rovinky, ktoré rýchlostnú cestu nepoužijú.

„Tento úsek odovzdávame s miernym meškaním, ale nie s takým, aby to ovplyvnilo očakávanie motoristickej verejnosti,“ uviedol zástupca koncesionára Tomáš Bežila. Podľa jeho slov bude ďalším otvoreným úsekom časť D4 Rovinka – Podunajské Biskupice. K sprejazdneniu má dôjsť v septembri. Zvyšok má byť hotový v lete budúceho roka.

Bývalý minister dopravy Árpád Érsek tvrdil, že rýchlostnú cestu R7 bude možné otvoriť na prelome mesiacov marec a apríl. Otvorenie hotovej štvorprúdovky odsunula pandémia koronavírusu. Nový minister dopravy Anrej Doležal po svojom nástupe do funkcie tvrdil, že cesta ešte nie je hotová. Naopak podľa koncesionára bola cesta v poriadku a dokončovanie práce plánoval vykonať po jej otvorení.

Po dostavbe diaľnice D4 sa tak vodiči budú môcť napojiť na nultý obchvat Bratislavy, prostredníctvom ktorého sa dostanú do rôznych častí hlavného mesta. V rámci projektu má diaľnica D4 spojiť Petržalku s Račou.

Výstavba diaľnice D4 mešká. Najkritickejším miestom je budúca križovatka diaľnic D4 a D1. Podľa plánov má nová diaľnica viesť popod existujúcu diaľnicu D1. Štát mal diaľnicu D1 dvihnúť, rozšíriť a vybudovať časť budúcej križovatky. Podľa pôvodného termínu mali byť práce hotové v roku 2019. Doteraz sa s dvíhaním diaľnice D1 nezačalo. Podľa ministra dopravy štát akceleruje úsilie o splnenie svojej časti. Stavbu chce koncesionárovi pripraviť do konca tohto roku.

Rýchlostná cesta R7 a diaľnica D4 sú súčasťou projektu D4/R7, ktorý vzniká zo súkromného kapitálu formou PPP projektu. Za výstavbu a 30 ročnú prevádzku zodpovedá koncesionár, ktorým je spoločnosť Zero Bypass (Obchvat Nula). Štát bude koncesionárovi platiť ročné splátky za dostupnosť. Celková cena projektu dosahuje sumu 1,9 miliardy eur.

Copyright © 2024 Šamorínčan