streda, 17. apr. 2024

Do konca júna nemusíte platiť nájom. Doplatiť ho však musíte do konca roka

4.5.2020, 06:53
Oznam

Už od 1. apríla platí moratórium na platenie nájmov. Prenajímateľ súčasne po dobu moratória (od 1. apríla do 30.júna 2020) nemôže nájomníka vyhodiť z bytu alebo obchodného priestoru. Legislatíva túto problematiku rieši pod ustanovením ako dočasná ochrana podnikateľa.

Má ísť o univerzálne riešenie nielen pre podnikateľov, čo majú v nájme priestory na podnikanie, ktoré museli pre koronakrízu uzavrieť. Ale rovnako toto moratórium platí aj pre bežných ľudí, čo bývajú v nájme.

Tak firmy, ako i fyzické osoby však budú musieť svoje odložené nájmy neskôr doplatiť, a to najneskôr do konca tohto roka.

„Prenajímateľ nemôže do 31. decembra 2020 jednostranne ukončiť nájom nehnuteľnosti vrátane nájmu bytu alebo nebytového priestoru pre omeškanie nájomcu s platením nájomného vrátane úhrad za plnenia obvykle spojených s nájmom splatného v období od 1. apríla do 30. júna 2020, ak omeškanie nájomcu vzniklo v dôsledku okolností, ktoré majú pôvod v šírení nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby COVID-19,“ uvádza sa v návrhu, ktorý už schválil parlament. Tento dôvod pre vznik omeškania však musí byť nájomcom dostatočne osvedčený.

 

 

Copyright © 2024 Šamorínčan