pondelok, 20. máj. 2024
fitko_matovic

Do fitka sa dostanete až od budúcej stredy

26.5.2020, 06:40
TASR
dennikn.sk

Ani spomalená jazda diaľnicou pred Bratislavou nepomohla fitnescentrám, aby ich od tejto stredy otvorili pre verejnosť. Všetky  vnútorné športoviská (aj plavárne) budú otvorené od budúcej stredy, teda od 3. júna.

Podmienkou budú dvojmetrové rozstupy alebo 15 štvorcových metrov na zákazníka. Cvičiť sa bude môcť bez rúšok. Využívať bude možné aj šatne či sprchy. Povinná bude dezinfekcia. Fitnescentrá budú musieť zároveň viesť evidenciu cvičiteľov a sprístupniť ju regionálnym úradom verejného zdravotníctva, aby vedeli v prípade nákazy kontaktovať všetkých, ktorí sa mohli infikovať. Opatrenia by sa mali týkať aj plavární.

Cvičiť sa bude bez rúšok. Ide teda o prvé priestory, kde sa vnútri nemusia nosiť rúška. Tie sú dobrovoľné zatiaľ len v exteriéroch pri dodržiavaní päťmetrových rozostupov. Vo fitnescentrách či v telocvičniach povinné nebudú. Otvorené tam budú aj šatne a sprchy, ktoré zatiaľ neboli povolené pri vonkajších športoviskách.

Premiér avizoval, že keďže sa fitnescentrá otvoria neskôr, navrhne, aby sa im cielene pomohlo. Mohlo by isť aj o poukážky pre ľudí, ktorí bežne fitnescentrá nenavštevujú. Zatiaľ ide len o predstavu premiéra, ešte o tom s koalíciou nerokoval.

Od stredy 27. mája splatia flexibilnejšie podmienky pre vnútorné prevádzky pohostinstiev a reštaurácií, ktoré si budú môcť vybrať, či dodržia kritérium 15 štvorcových metrov (m2) na zákazníka, alebo dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov. Rovnako budú môcť byť prevádzky verejného stravovania otvorené aj po 22.00 h pre uzavretú spoločnosť. "Prevádzka musí mať zoznam hostí na takejto akcii, ktorí bude k dispozícii hygienikom po dobu 30 dní od konania akcie, aby v prípade pozitívneho testu mohli byť pretestovaní všetci tí, ktorí s infikovaným boli v kontakte na tejto oslave," ozrejmil Matovič.

Obchody ostávajú v nedeľu zatvorené, otvárajú sa však iné prevádzky. Kiná a divadlá už môžu byť otvorené aj v nedeľu, v posledný deň v týždni môžu fungovať aj taxislužby a autoškoly. Okrem toho sa v nedeľu otvoria aj turistické informačné centrá či služby ambulantného predaja.

O týždeň by mali epidemiológovia a infektológovia ohlásiť ďalšie uvoľnenie. To by malo ukázať, aké aktivity budú ľuďom prístupné v lete. Premiér Matovič povedal, že pravdepodobne bude možné cestovať do zahraničia. Zopakoval, že by bolo najlepšie, aby ľudia dovolenkovali na Slovensku. Ak niekto chce ísť do zahraničia, mal by postupovať opatrne a vyberať si krajiny, kde je dobrá epidemiologická situácia.

Copyright © 2024 Šamorínčan