nedeľa, 21. júl. 2024
denzeme1

Deň Zeme v čase koronavírusu

22.4.2020, 04:30
Ester Őry (riad. MŠ.UL.Márie)

Naša Materská škola UL.Márie 682, je tri roky zapojená do sústavy Zelených Škôl. Naše aktivity sme participovali recykláciou plastov, papiera, fliaš. Deti získali skúsenosti, návyky a postoje ako triediť odpady, ako vytvoriť nové suroviny. Z použitého papiera, ktorý sa znovu použije sa vytvorí nový papier, zabráni sa tak zbytočnému výrubu stromov a lesov.

Za recykláciu sme získavali financie, alebo gumené dlaždice, ktoré sme použili na detské ihrisko ako bezpečnostné komponenty pod lanové preliezky a šmýkačky. Deti vedieme k tolerantnému prístupu k prírode , živočíchom, k životnému prostrediu témou : Zeleň.

denzeme

Minulú jar sme začali kompostovať v záhradke, zbytky rastlín, listy...

Pred vypuknutím pandémie výrusu COVID – 19 sme začali uskutočňovať projekt Voda, v ktorom máme cieľ znížiť použitie vody o 20% . Zabezpečili sme na školskom dvore špeciálne sudy na zachytávanie dažďovej vody. Dažďová voda má slúžiť na polievanie rastlín v bio záhradke a byliniek v náučnom chodníčku materskej školy.

Spoločne s deťmi sme zasadili zrniečka, sledovali a pozorovali sme ich vývin, od zrniečka k rastlinke. Skúmali sme vývinové fázy rastlín.

denzeme1

V tomto neľahkom období pre deti, máme aj my zmenené vyučovanie.

Sme doma ,komunikujeme , pracujeme v skupinkách, každým dňom ponúkame námety k edukácii. V neľahkých časoch, keď sme spomalili, zistili sme, že veci ktoré boli samozrejmosťou dnes už nemusia byť.

Rada by som na Vás apelovala, keďže konzumácia doma je väčšia a aj odpadkov je viac, snažme sa triedením odpadov znížiť biologickú stopu (plasty papier , fľaše triediť do patričných nádob).

Konzumáciou domácich výrobkov, doma pečeného chleba, koláča, alebo zakúpením lokálnych produktov, ovocia, zeleniny, medu znížime zbytočné hromadenie odpadov. Nepotrebné oblečenie môžeme darovať neskôr, keď sa budeme môcť stretávať, istotne niekoho potešia.

Chráňme naše životné prostredie. Keď sa vyberieme na prechádzku do lesa, pamätajme, že les je domov pre mnohé zvieratá. Nevyrušujme ich zbytočným hlukom, nedotýkajme sa mláďat ježkov, srniek - nie sú stratené ich mama môže byť na blízku. Pozorujme ich z diaľky, správajme sa ohľaduplne na prechádzke v lese.

Trpezlivo čakáme, keď sa po dlhej dobe znova zvítame a budeme sa spolu tešiť. Zatiaľ všetkým ďakujeme, lekárom, policajtom, vojakom, obchodníkom, smetiarom , poštárom a všetkým ktorí pracujú v tomto neľahkom období..

denzeme2

 

Copyright © 2024 Šamorínčan