sobota, 20. júl. 2024
deň zeme

Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne

22.4.2020, 15:00
Tatiana Gáborová

Pri príležitosti Dňa Zeme vám znova prinášame rozhovor s majiteľkou čapovanej biodrogérie Denisou Kabátovou. Rozprávali sme sa o Eko Drogérii, o produktoch v nej, o jej plánoch do budúcna, ale aj o ekologických a neekologických ľuďoch a zodpovednom nakupovaní. A o tom, ako aj my svojim málom vieme prispieť ku krajšiemu a príjemnejšiemu prostrediu okolo nás.

Kde sa vo vás zrodil nápad založiť takéto niečo u nás v Šamoríne?

Keď som sa začala viac zaujímať o ekológiu a recyklovanie tak som zistila, že veľa ľudí nevie, ako na našu planétu pôsobí to ako ľahostajne sa správajú. Tak som prišla s ideou, že otvorím obchod, ktorý možno zmení ich názor na ochranu životného prostredia a zároveň im ukážem ako sa to dá robiť lepšie. Pretože aj jeden človek dokáže urobiť zázrak.

Ľudom, čo vám sem chodia zvyčajne musíte vysvetliť ako to tu funguje alebo už vedia?

Väčšinou, ak to nie sú stáli zákazníci, im všetko vysvetlíme, aj čo sa týka toho ako to tu funguje ale aj aký máme sortiment, ako sa používa a samozrejme aj to, aký dopad majú neekologické prostriedky na životné prostredie, na nás a na naše spotrebiče. Pravdaže len tomu, kto má záujem si to vypočuť.

Čiže sa sústredíte skôr na to aby boli produkty priateľné pre ľudí alebo pre prírodu? Alebo sa to snažíte nejako skĺbiť?

Ono je to prirodzene skĺbené.

Myslím si, že ľudia si uvedomujú že ochrana prostredia je dôležitá ale niektorým je stále prirodzenejšie ísť do obyčajnej drogérie, čo by ste takýmto ľudom povedali?

Ide o to, že naše produkty sú nie len ekologické, ale sú to hlavne produkty prvej triedy. V obyčajnej drogérii, ak nenakupujete najdrahšie možné varianty, a aj to nie vždy, tak viac menej kupujete, ja to volám, „treťotriedne smeti“. Lebo vieme aké produkty sa dovážajú nie len na Slovensko, ale aj na okraj Rakúska, kam chodia často Slováci nakupovať. Takže ak chce niekto naozaj kvalitný produkt, tu ho dostane kúpiť. Zároveň by som povedala, že v pomere ceny a kvality sme taktiež bezkonkurenční. Keďže pri týchto produktoch platí, že jeho spotreba je minimálna. Pri našom bežnom pracom gély vám stačí použiť 50 ml pri 4- 5 kg praní, zatiaľ, čo pri treťotriednom produkte musíte použiť podstatne viac.

Čiže ako treťotriedny rozumieme nie len menej šetrný ku našej pokožke ale aj menej koncentrovaný?

Áno. Napríklad, keď kúpite prací gél istej značky v Nemecku a rovnakú značku tu na Slovensku, nebudem ju radšej menovať, hneď cítite rozdiel. V praní, v opranom prádle, vo vôni ... A samozrejme ešte k tomu kupujete aj neekologický produkt, v obale, s parabénmi, ktoré škodia nie len nášmu telu ale aj prírode.

Jedna vec ma vždy zaujímala, v čom vám to dovážajú ? Lebo ľudia si síce kupujú produkty bezobalovo ale stále vám ich musí niekto od niekadiaľ priniesť.

Sortiment nám dovážajú v bandaskách, z ktorých ho my rovno čapujeme zákazníkom. Bandasky sú síce z plastu ale sú vratné. Čiže keď sa nám minie prostriedok, vrátime ich dodávateľovi, on ich vydezinfikuje a znovu plní.

Ako dlho vám vydrží jedna bandaska?

Samozrejme, záleží od produktu a od počtu nakupujúcich ale zhruba teda 2 týždne.

A ako to tu teda u vás funguje? Musím si priniesť vlastnú fľašu ?

Nemusíte, nádobu vieme poskytnúť, ideálne je však prísť s ušetrenou plastovou nádobou z domu a môžete si načapovať presne ten produkt, ktorý vám bude sympatický. Výber tu máme veľmi veľký.

Máte nejaký svoj obľúbený produkt tuto z vášho obchodíka?

Ja osobne mám obľúbenú vôňu biele pižmo, možno som až závislá, takže ju asi už budem musieť zmeniť. (smiech) Čiže prací gél, aviváž v tejto vôni zbožňujem používať. Samozrejme aj mydlá, produkty do kúpeľní a úplne úžasné sú aj šampóny. Šampóny v stopercentnej bio kvalite s vôňou esenciálnych olejov, ktoré naozaj veľmi dobre pôsobia či už na vlasy alebo na pokožku hlavy.

Čiže vlastne každý jeden produkt ideálne kúpiť u vás.

Asi áno, minimálne čo sa týka čapovanej kozmetiky.

Vediete to tu sama ?

Momentálne sama ale dúfam, že keď sa to tu rozbehne, tak už sama nebudem a ideálne sa budem môcť venovať aj nejakému ďalšiemu obchodíku.

Plánujete to tu teda nejako rozšíriť ?

Áno určite, aj čo sa týka sortimentu, momentálne nám tu stoja neposkladané regále, ktoré hneď keď sa rozložia, tak začíname s novým tovarom. Bude sa rozširovať o antiperspiranty a podobné produkty zamerané na osobnú hygienu. A do budúcna plánujem, ak si ľudia na tento obchod zvyknú, otvoriť aj bezobalové potraviny.

A nebudete si konkurovať s prevádzkou oproti ?

Tak to by určite nebolo tuto, v tomto priestore sa to nedá z hygienických dôvodov. Chcela by som sa zamerať na iné, tiež okrajové mesto ako je Šamorín.

Tak to vám teda držím palce, snáď sa vám bude tak dariť. Ja som ale počula, že okrem tohto momentálneho obchodíku máte aj rôzne iné projekty.

Uvidím ako to budem stíhať, ale chceli by sme zorganizovať, mám teda ešte jedného „ako-keby“ kolegu, čo sa týka ekológie. Chceli by sme zorganizovať projekt „Upracme si breh Dunaja“. Chcem týmto projektom ukázať ľudom, že tie odpadky naozaj nepatria na zem, ale že ten kôš, ktorý tu máme, naozaj slúži na ne. Predstavujeme si to tak, že od Šamorína až po Rovinku by sme vytvorili nejaké skupiny dobrovoľníkov, určili by sme si trasu a upratali by sme si trošku okolie. Uvidíme však ako to pôjde časovo a samozrejme je okolo toho ešte kopu vybavovačiek.

A teda povedzme si úprimne, môže mať jeden človek, ktorý recykluje a chodí nakupovať do bezobalových obchodov až taký dopad? Lebo ja som sa už viac krát stretla s názormi, že tá jedna osoba toho toľko neurobí.

Ja vždy na to zvyknem povedať len toľko, že aj jeden človek dokáže urobiť veľký zázrak. V tomto je úžasné, že si ľudia môžu ísť navzájom príkladom. Ja dokonca odkedy poctivo separujem a kompostujem, lebo kompostovať sa dá aj napríklad na balkóne, už nepotrebujem ani veľký kôš ale stačí mi malý. Ten napríklad ročne stojí len 50 eur namiesto 100 za veľký. Takže šetrím nie len prírodu ale aj moju peňaženku.

Takže sa to dá všetko robiť naraz? Aj recyklovať aj byť bezobalový so všetkým, čo k tomu patrí?

Áno, samozrejme, len človek si musí zvyknúť a pomaly sa do toho dostať. Hlavne sa naučiť ako to robiť správne, lebo napríklad nie všetko sa dá recyklovať. Ani papier, bločky sa napríklad nedajú, rolky z toaletného papiera sa tiež neodporúčajú, ak sa však postrihajú, môžu ísť do kompostu. Rovnako aj bambusové zubné kefky, ktoré sa tuto u nás dajú kúpiť.

No dobre, takže keď sa bude chcieť niekto dozvedieť niečo o recyklovaní alebo o zodpovednom nakupovaní, pokojne sa môže prísť opýtať sem.

Poslaním tohto obchodíku je eliminovať plastový odpad v domácnostiach a priniesť do vašich domovov ekologické produkty, ponúkame spôsob predaja produkujúci podstatne nižšie množstvo plastového odpadu než v bežných obchodoch. Takže áno, pokojne.

Nájdete nás: D&D Eko market, Hlavná 45, Šamorín, ( penzión ALEX)  tel. 0905 315 315

Otváracie hodiny pri bežnej prevádzke:

Pondelok - Piatok     10:00 - 17:30

Sobota                          9:00 - 12:00

Otváracie hodiny v obmedzenom režime: ( platia až do odvolania karanténnych opatrení)

Pondelok - Piatok     11:00 - 15:00

Sobota                          9:00 - 12:00

Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Deň Zeme: Ekologická drogéria v Šamoríne
Copyright © 2024 Šamorínčan