nedeľa, 14. apr. 2024
BeFunky-collage

Dalajláma poslal po Csabovi Kissovi darček pre exprezidenta

21.11.2019, 04:36
Slávka Gáborová

Dalajláma si stále pamätá na Slovensko a milých ľudí, s ktorými sa stretol. Aj takéto slová počul Šamorínčan Csaba Kiss, ktorý sa pred pár dňami stretol s duchovným vodcom tibetského národa. Pri tejto príležitosti mu odovzdal symbolický darček od exprezidenta Andreja Kisku. A na oplátku aj on niečo dostal.

,,Bolo to úžasné, keď som prišiel do indickej Dharamshali. Prvýkrát v živote som videl Himaláje. A India je úplne niečo iné, než som doteraz videl a zažil, každému len odporúčam návštevu Indie“ začal s rozprávaním Csaba Kiss.

Tento príbeh sa však začal oveľa skôr. Ešte pred 20 rokmi, keď štyria tibetskí mnísi z kláštora Gyütő vytvárali v synagóge pieskovú mandalu. Do Šamorína sa vtedy chodili pozerať na to zástupy ľudí z takmer celého Slovenska. Prišlo ich vyše 25 000.

Photo10_7

O rok neskôr, v roku 2000, prišiel Dalajláma na pozvanie At Home Gallery prvýkrát na Slovensko, aj do nášho Šamorína. Vtedajšia vláda Mikuláša Dzurindu mu však na poslednú chvíľu zrušila sľúbenú  ochranku. A ako spomína organizátor návštevy Csaba Kiss, zrazu sa objavil úplne neznámy Andrej Kiska, vďaka ktorého finančnej pomoci sa napokon ochranku podarilo zabezpečiť. Csaba Kiss do dnešného dňa spomína, že Andrej Kiska za túto pomoc nechcel vôbec nič. Toto stretnutie ale sa stalo základom až doteraz trvajúceho ich priateľstva. Obaja muži sa potom stretli ešte v roku 2009 s Dalajlámom na Slovensku na audienciii. Dalajláma navštívil našu krajinu – opäť na pozvanie šamorískych manželov Kissovcov tretíkrát v roku 2016. Vtedy ho už Andrej Kiska prijal ako prezident Slovenskej republiky, urobil tak ako jediný náš najvyšší ústavný politik.

IMG_2778

„Veľmi som chcel, aby toto spojenie pokračovalo a chcel som Dalajlámovi priniesť malý darček. A exprezidenta napadlo poslať malý kamienok z Chopka,“ pokračuje Csaba Kiss.

V Dharamshale sa ako jediný hosť zo Slovenska zúčastnil medzinárodnej konferencie venovanej podpore tibetského národa. Je tomu práve 60 rokov, čo Čína okupuje Tibet.

Csaba Kiss pritom vôbec nemal isté, že sa k Dalajlámovi dostane. „Denne je tam osemtisíc ľudí. Bol som na konferencii a bolo otázne, či sa podarí vybaviť aj audienciu. To boli dve rozdielne veci,“ pokračuje ďalej. Našťastie sa to podarilo. Veľmi tomu napomohol premiér exilovej tibetskej vlády Sikyong Dr. Lobsang Sangay, ktorý vlani navštívil našu krajinu ako aj Šamorín. A ako inak, aj jeho pozývala šamorínska At Home Gallery.

IMG_2791

,,Zrazu ma len vyvolali z toho veľkého davu a dostal som sa do komplexu, kde býva Dalajláma. Akoby som prechádzal cez štátnu hranicu,“ prezrádza Kiss. Jeho nádej na stretnutie sa naplnila.

,,Podarilo sa mi odovzdať kamienok z Chopku a prevzal som od Dalajlámu osobný list pre exprezidenta Kisku. Niečo sa podarilo. Celé to spojenie Slovenska s Tibetom sa ešte neskončilo,“ s úsmevom vraví Csaba Kiss.

A úplnou bodkou jeho cesty bolo stretnutie sa s mníchmi, ktorí vytvárali v synagóge pieskovú mandalu. ,,Podarilo sa ju zachrániť? To bola ich prvá otázka. To boli neuveriteľné zážitky,“ dodal na záver Csaba Kiss, ktorý prevádzkuje v synagóge At Home Gallery už 24 rokov.

IMG_2774 2

Copyright © 2024 Šamorínčan