pondelok, 4. dec. 2023
kocka

Cvičenie v prírode? Na jar už aj v Šamoríne

15.1.2016, 12:19
Slávka Gáborová

Po tomto túžia športovo založení Šamorínčania už veľa rokov.

Tak, ako je tomu aj v iných mestách, aj oni by chceli mať vytvorené podmienky na cvičenie v prírode.

Ak to všetko vyjde, túto možnosť získajú už túto jar.

Športový klub Budokan Samaria totiž vyvinul iniciatívu na postavenie tzv. “telocvične v kockeˮ komplexného gymnastického náčinia, ktoré bude stáť na zelenej ploche pred ZŠ Mateja Bela.

Mesto na poslednom vlaňajšom zastupiteľstve prenajalo klubu pozemok za symbolické 1 € ročne a klub momentálne čaká na vydanie stavebného povolenia.

,,Tým, že sme oduševnení športovci propagujúci šport pre všetkých, hlavne pre rodičov s deťmi, chceli sme, aby aj v Šamoríne pribudla takáto možnosť cvičenia,” hovorí Mgr. Ladislav Varga, fyzioterapeut a predseda športového klubu Budokan Samaria.

Pred budovou školy tak vyrastie gymnastická kocka s rozmerom 2,5x2,5x2,5 metra.

Jej autorom je popredný odborník a tréner gymnastov p. Stanislav Fiala, ktorý s kockou pracuje už dvadsať rokov.

Kocka obsahuje tri druhy hrázd, bradlá, kruhy, rebriny, rebrík, valec, šplhaciu tyč, polohovaciu lavicu, ďalej ponúka neomedzené možnosti rozšírenia repertoáru prídavných pomôcok a cvičení napr. závesný posilňovací systém, gumové expandre, lezecké lano a podobne.

Gymnastická kocka bude verejne prístupná, Budokan Samaria nebude vyberať za jej používanie žiadne poplatky a Ladislav Varga by chcel organizovať na nej aj cvičenia pre širšiu verejnosť.

,,Pôvodne som chcel, aby v našom meste boli tri takéto kocky. Boli by rozmiestnené na tzv. bežeckej trase. Dve pod hrádzou a tretia by stála v lesoparku Pomlé,” pokračuje Ladislav Varga.

Táto investícia je však už nad finančné možnosti klubu. Celkové náklady na výstavbu kocky, ktorá bude pred školou, sa už aj tak pohybujú v sume od 800 do 1 200 eur.

,,Už máme za sebou 50 % práce a od mesta máme zelenú. Hádam to vyjde,” dodáva Ladislav Varga.

Dúfam, že tento projekt vyjde a Šamorínčan mu drží palce.

Copyright © 2023 Šamorínčan