nedeľa, 16. jún. 2024
czaba orosz

Csaba Orosz: Buďme si navzájom oporou

26.3.2020, 07:27
samorin.sk

Médiá nám dennodenne sprostredkúvajú informácie, ako sa v čase epidémie čo najlepšie chrániť pred koronavírusom. Venujeme nemalú pozornosť tomu, aby sme ich spolu s opatreniami mesta zverejnili aj na našej stránke. Napriek tomu sa však, žiaľ, ešte často stretávam s tým, že niektorí jednotlivci na preventívne opatrenia kašľú a tvária sa, že ich sa situácia netýka, keďže si myslia, že sú nezraniteľní.

Je to veľká chyba, keďže ten, kto na verejnom priestranstve nenosí rúško alebo jeho náhradu, ohrozuje svoje okolie. V zmysle nariadenia novej vlády sú už rúška povinné a verím, že závažnosť tohto opatrenia si uvedomia aj tí, ktorí doteraz pravidlá ignorovali. Žiaľ, aj v našom meste ich bolo viac. Viacerí ste nám volali, že ste v meste, v obchodných centrách stretli takých, o ktorých viete, že sa len v týchto dňoch vrátil zo zahraničia. Samospráva nemá nástroje na to, aby voči nim vystúpila, avšak naďalej platí, že za nedodržanie karantény hrozí mastná pokuta. Aj o tom sme písali pred niekoľkými dňami, článok a telefónne čísla, na ktorých môžete takéto prípady nahlásiť polícii alebo Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, nájdete tu. Je v záujme nás všetkých, aby sme zamedzili voľnému pohybu týchto osôb.

Dobrou správou je však to, že sa pomaly zžívame s reštrikciami a obmedzeniami. Javí sa mi, že počiatočný úľak opadá. Uvedomili sme si, že život sa nezastavil, že nám pre každodennú existenciu stačí oveľa menej, než sme boli doteraz zvyknutí. Aj podnikatelia a poskytovatelia služieb sa snažia situáciu zvládnuť, preto čoskoro zverejníme kontakty na miestnych podnikateľov a prvovýrobcov, ktorí svoj tovar rozvezú záujemcom domov. Samospráva naďalej organizuje pomoc pre seniorov, vybavuje im nákupy a donášku potravín do domu a distribúciu rúšok.

Všetci teraz môžeme urobiť jednu vec: byť oporou pre ostatných. Naďalej venujme pozornosť svojim blízkym, susedom, buďme s nimi v kontakte a pomáhajme im v rámci svojich možností. Nadišiel čas, aby sme sa správali ako skutočná komunita, v ktorej záleží na každom z nás. Som presvedčený o tom, že to dokážeme.

Všetkým želám silu a pevné zdravie.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan