piatok, 22. okt. 2021 - Sergej
Čo všetko sa mení od zajtra v našom bežnom živote

Čo všetko sa mení od zajtra v našom bežnom živote

14.10.2020, 06:52
dennikn.sk

Od pondelka platia prísnejšie pravidlá pre školy, od utorka zákaz zhromažďovania sa pre viac ako šesť ľudí a od štvrtka prísnejšie opatrenia v reštauráciách aj niektorých prevádzkach, ako aj v nosení rúšok. Podľa výkladu hygieny je aj futbal s kamarátmi v telocvični hromadným podujatím.

Po kliknutí na čítaj ďalej pár otázok a odpovedí o opatrenia ktoré platia, alebo začnú platiť od zajtra.

V sobotu mám svadbu, koľko ľudí tam môže byť?

Na svadbe môže prebehnúť len obrad, oslavy po nej sú zakázané. Pre svadby na úrade či v kostole platí výnimka v zákaze zhromažďovania, a tak počet ľudí závisí od veľkosti miestnosti na obrad. Vonku platí pravidlo dva metre medzi osobami (okrem osôb, medzi ktorými to vzhľadom na povahu obradu nie je možné dodržať), v interiéri súčasne aj pravidlo jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Rovnaké pravidlá platia aj pri krstinách a pohreboch.

Môžem ísť s priateľmi v piatok na pivo?

Áno, ak vydržíte sedieť na terase. Vnútri v bare, krčme či reštaurácii si už od štvrtka nedáte nápoj ani jedlo. Oboje si môžete vziať so sebou zabalené alebo si zjesť jedlo, alebo vypiť nápoj na terase. Čakajú nás chladné dni, aj cez deň s teplotami pod 10 °C a viaceré majú byť sychravé, takže to na terasách bude komplikovanejšie. Ak majú terasy splniť podmienky, nemali by byť celé uzatvorené, napríklad presklené, ale otvorené.

Zatvoria reštaurácie večer skôr?

Nie, bary, reštaurácie či kaviarne môžu byť aj naďalej otvorené do 22. hodiny. Ak by vydávali jedlo cez okienko, nemajú obmedzené otváracie hodiny.

Môžem si zaplávať na plavárni?

Nie. Od 15. októbra sa plavárne, ako aj wellness centrá, kúpaliská, akvaparky a sauny zatvárajú. Dotkne sa to nielen rekreačných plavcov, ale aj plaveckých klubov, tréningov či školských klubov. Rovnako sa zrušili aj plavecké či lyžiarke kurzy škôl.

Ako budú fungovať fitnescentrá?

Nebudú. Od štvrtka sa zatvoria.

Stredné školy vyučujú online, ako to bude s osemročnými gymnáziami?

Osemročné gymnáziá budú fungovať podľa ročníkov. Od primy do kvarty – teda ročníky zodpovedajúce základnej škole – sa budú učiť klasickou formou v škole. Ročníky od kvinty po oktávu budú mať online vyučovanie.

Chodím na individuálne hodiny klavíra na základnú umeleckú školu, môže výučba pokračovať?

Áno. Na základných umeleckých školách nemôže byť už od pondelka 12. októbra skupinové vyučovanie, ale individuálne vyučovanie bude prebiehať aj naďalej. Podrobnosti určí ministerstvo školstva.

Chodíme s partiou na futbal do telocvične, ktorú si prenajímame. Môžeme hrať aj naďalej?

Nie. Ide o hromadné podujatie, ktoré bude zakázané, hovorí úrad verejného zdravotníctva. Aj deti v škole majú mať telesnú výchovu vonku, ak to umožňuje počasie, telocvične sú zatvorené. Žiaci tak môžu ísť na dvor alebo na prechádzku.

Budú v nedeľu bohoslužby?

Nie. Od štvrtka sa zakazujú aj bohoslužby. Rovnako ako všetky hromadné podujatia. Zatvorené sú aj kiná či divadlá.

Mám zaplatenú jazykovú školu, bude fungovať?

Ak ide o kolektívne vyučovanie, kde je vás viac ako šesť, tak nie. Do päť študentov a lektor by malo byť fungovanie povolené. Individuálne hodiny by mali byť povolené tiež. Je však potrebné dodržať základné hygienické požiadavky pre prevádzky, ako jedna osoba na 15 metrov štvorcových. Ak ide o jazykové vyučovanie v bežnej škole, to je zrušené.

Môžem si dať občerstvenie vo vlaku?

Jedálenský vozeň ako prevádzka verejného občerstvenia bežne fungovať nemôže, no na mieste si občerstvenie dať môžete.

Musím mať rúško aj v lese?

Rúško je povinné v interiéri aj exteriéri – v intraviláne obce a mesta. Na tvári ich nebudete musieť mať v extraviláne obce či mesta, teda ani v prírode – musíte si ho však nasadiť, ak budete od cudzích osôb vzdialení na menej ako päť metrov. Výnimka platí pre členov spoločnej domácnosti.

Ako sa zmenia pravidlá v obchodoch?

V obchodoch bude menej ľudí, platiť bude 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka. Doteraz to bolo desať.

Ako je to s hodinami pre seniorov?

V obchodoch s potravinami a drogériách sa opäť zavádza čas vyhradený pre seniorov – od 9. do 11. hodiny. Seniori si tam môžu ísť nakúpiť aj inokedy, v týchto časoch tam len nesmú mladší.

Platia vyhradené hodiny pre dôchodcov aj pre ZŤP?

Áno, hodiny od 9. do 11. v potravinách a drogériách platia pre starobných aj invalidných dôchodcov.

Zatvoria sa nákupné centrá?

Nie. Budú však mať obmedzenú kapacitu osôb. Pri vstupe do obchodné centra budú ľuďom merať teplotu. Tých s teplotou nad 37 stupňov Celzia by nemali pustiť dnu.

Pripravujeme pohreb, koľko ľudí sa na ňom môže zúčastniť?

Kar je zakázaný, povolený je len pohreb. Ak bude rozlúčka so zosnulým v interiéri, závisí povolený počet účastníkov od veľkosti miestnosti. Na jedného účastníka musí byť vyčlenených 15 metrov štvorcových a musí byť dodržaný odstup dva metre. Ak bude pohreb vonku, obmedzenia počtu ľudí nie sú, ale ľudia stále musia dodržiavať dvojmetrové rozstupy.

Mám permanentku na hokejovú ligu, môžem tam ísť?

Nie. Aj keď sa najvyššia hokejová liga bude hrať, bude bez divákov. Výnimku dostali okrem hokeja aj iné najvyššie súťaže a môžu sa hrať, no bez divákov – konkrétne, basketbal, futbal, volejbal a hádzaná. Športovci majú byť pravidelne testovaní.

Ako to bude s kúpeľnou liečbou?

Kúpeľná liečba nebude novými opatreniami postihnutá.

Zmení sa niečo pri ceste do Česka či Poľska?

Nie. Situácia na hraniciach sa nijako nemení. Nesprísňujú sa obmedzenia ani na hraniciach s Českom, kde je situácia mimoriadne vážna. Naďalej platia početné výnimky alebo režim povinnej domácej izolácie s testom najskôr v piaty deň, prípadne desaťdňová bezpríznaková domáca izolácia bez testu. Alternatívne môže osoba na územie Slovenska vstúpiť s negatívnym výsledkom PCR testu vyhotoveným v laboratóriách mimo územia Slovenska – nie starším ako 72 hodín.

Bude v škole otvorená družina?

Áno. Družiny budú fungovať ďalej. Budú mať pravidlá ako dnes a musia minimalizovať premiešavanie detí z rôznych tried medzi sebou. „Výraznejšie to budeme kontrolovať, aby nenastalo ohnisko,“ povedal minister školstva.

Budú v školách fungovať jedálne?

Áno, jedálne v školách budú naďalej fungovať ako teraz. Podrobnosti určí ministerstvo školstva.

Máme naplánovanú školu v prírode, môže sa uskutočniť?

Nie. Školy v prírode aj výlety a exkurzie sa rušia, ministerstvo školstva chce takto obmedziť riziko stretávania sa.

Ako sa mení nosenie rúšok v školách?

Rúška budú povinné už aj na prvom stupni základných škôl, a to aj vonku. Pre materské školy rúška nie sú povinné, no ministerstvo školstva ich odporúča.

Budú krúžky pre deti otvorené a ako je to s tréningami detí?

Voľnočasové krúžky sú zakázané, rovnako aj kurzy. Premiér Igor Matovič hovorí, že tréningy detí sa zrejme nemôžu konať, ale nie je si istý. Odkazuje na úrad verejného zdravotníctva.

Máme v škole o týždeň besiedku, môžeme ju zorganizovať?

Nie, všetky podobné aktivity sú zrušené. Rovnako tak napríklad aj venčeky.

 

Prevzaté zo stránky DENNIK N. Pôvodný článok - tu.

Copyright © 2021 Šamorínčan