štvrtok, 25. júl. 2024
Čo sa zmení v bordovej fáze?

Čo sa zmení v bordovej fáze?

7.4.2021, 07:13
dennikn.sk

Situácia sa na Slovensku pomaly zlepšuje. Čierne okresy sú už len dva, a to Poprad a Kysucké Nové Mesto. V týchto okresoch je stále potrebný test nie starší ako sedem dní aj do prírody. Na celom Slovensku je stále zákaz cestovať medzi okresmi.

Slovensko však zatiaľ ostáva celé v čiernej fáze, ale ministerstvo zdravotníctva informovalo, že do bordovej fázy, teda III. stupňa varovania, by sme mohli prejsť 19. apríla, teda o dva týždne.

Čo znamená bordová fáza

Ak by sa postupovalo striktne podľa Covid automatu, v bordovej fáze by sa mohlo chodiť do prírody aj mimo okresu, okrem čiernych okresov, ktorých hranice by ich obyvatelia nesmeli prekročiť.

V bordovej fáze by sa mali otvoriť aj koncové ročníky základných a stredných škôl, do tried by sa tak mohli vrátiť maturanti (maturita bola zrušená)  a deviataci.

Vo firmách bude práca z domu už len odporúčaná, nie nariadená, ale budú sa kontrolovať negatívne testy.

V bordovej fáze by sa mali povoliť aj bohoslužby. Budú na nich platiť prísne pravidlá – teda najviac jedna osoba na 15 štvorcových metrov a ľudia budú musieť mať platný negatívny test.

Bordová fáza Covid automatu povoľuje otvoriť bazény a plavárne, ale najviac pre šesť ľudí. Posilňovne, wellness centrá či kúpele ostávajú zatvorené. Výnimku majú len ľudia so zdravotnou indikáciou na kúpeľnú liečbu.

Ak by sa situácia zlepšila a Slovensko by prešlo do bordovej fázy, mohli by sa otvoriť aj obchody a obchodné centrá. Aj tu však budú obmedzenia počtu zákazníkov. Na jedného musí byť 15 štvorcových metrov. Stále ostanú zatvorené detské kútiky aj časti, kde sa dá sedieť. Covid automat píše o nutnosti mať do obchodov aj nákupných centier test.

Otvoriť sa môžu aj ubytovacie zariadenia. Tie musia fungovať bez reštaurácií a nesmú sa využívať ani spoločné priestory. V izbe môžu byť ubytovaní len ľudia zo spoločnej domácnosti. Pri nástupe do ubytovania treba mať negatívny test a musia sa pravidelne testovať zamestnanci.

V reštauráciách sa nič nemení ani v bordovej fáze – ostáva tak možnosť okienkového predaja alebo rozvozu. Ešte sa nesmú otvoriť terasy. Zakázané ostávajú oslavy, svadby, kary či večierky a rovnako konzumácia alkoholu na verejnosti. Návštevy v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb budú aj v bordovej fáze zakázané. Povolí sa profesionálny šport, ale bez divákov.

Otvoriť sa môžu múzeá, galérie a výstavné siene, kde môžu prebiehať individuálne prehliadky alebo sa musia dodržiavať obmedzenia – jeden návštevník na 15 štvorcových metrov. Aj tu bude potrebný test.

Copyright © 2024 Šamorínčan