nedeľa, 19. máj. 2024

CLIS-áci majú byť na čo hrdí

15.6.2017, 07:24
Tatiana Gáborová

Ďalší úspešný tanečný rok je za nami. V nedeľu večer sme sa celá CLIS DANCE FAMILY vrátila z našej poslednej a zároveň aj najdlhšej tohtoročnej súťaže. Teda ... nie tak úplne súťaže. Ono to bol skôr festival.

Medzinárodný detský festival spevu a tanca v Konine (Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie) v Poľsku. Ale aby mohol súbor vystupovať počas hlavného programu na amfiteátri počas hlavného programu festivalu, musel si to najprv vybojovať.

Celá súťaž sa pre nás začala už v marci tohto roku, keď sme na sústredení natočili videá s našimi tancami a trénerka ich poslala do akoby „prvého kola“ súťaže. Všetci sme sa hrozne tešili, keď sme sa dozvedeli, že všetkých 8 zaslaných choreografii bude mať možnosť v Poľsku zabojovať o pódiové umiestnenie.

Avšak medzi poslaním videí a začiatkom súťaže v Poľsku sme mali ešte kopu času a práve počas týchto mesiacov sa Clis zúčastnil mnohých iných či už slovenských alebo aj jednej zahraničnej súťaží. Na nich sa nám podarilo dosiahnuť výsledky, na ktoré môžeme byť právom hrdí.

Clisu sa podarilo získať 18x bronzové umiestnenie, 14x striebro a 18 krát sme sa umiestnili prví. Samozrejme nemôžem nespomenúť špeciálne ocenenia: V Malackách bola jedna choreografia ocenená cenou primátora mesta, a taktiež sa najstarším ušla cena poroty, v Topoľčanoch zase nezabudli ani na našu „šéfovú“, ktorá si domov odniesla ocenenie za dlhoročný prínos choreografií do súťaže.

Ale naspäť k Poľsku. Po dlhých mesiacoch drilovania choreografí do dokonalosti konečne nastal deň našej veľkej cesty. Pre väčšinu detí to nebolo nič nové, lebo Clis bol na tomto festivale už veľa krát ale stále sa nás našlo pár, pre ktorých toto bola úplne nová skúsenosť.

Vo štvrtok 8.6 sa začalo semifinále. Všetci sme ho zatancovali s tým, že do toho dáme všetko. A dali sme. Vážne. Ale bohužiaľ nestačilo. Už v stredu večer prišli prvé slzy, keď sme zistili že dva tance z ôsmich sa do finále neprepracovali.

Ale prekusli sme to a do piatkového finále sme šli všetci s novými ambíciami. Odtancovali sme najlepšie ako sa dalo, a neostávalo nám nič iné len čakať na večer, kedy si nás zavolali von na dvor a tréneri nám oznámili, to na čo sme tak dlho čakali.

Emócie, slzy a zase emócie .... inak sa to popísať nedá. Proste všetky možné druhy sĺz – niektorí z nás plakali od smútku z nepostupu a iní zas od šťastia, lebo dostať sa na amfiteáter a tancovať a mať možnosť predviesť sa pred tisíckami ľudí je pre nás – tanečníkov obrovská pocta.

Zo šiestich finálových choreografií boli 3 ocenené (skupina si išla po cenu na javisko) a z nich 2 mali možnosť zatancovať si svoj tanec na doskách. Vtedy večer sme ešte nevedeli poradie tancov, vedeli sme len, že budeme tancovať. Neviete si ani predstaviť tú radosť, ktorú sme pociťovali na druhý deň, keď na amfiteátri vyhlásili že sme boli s oboma choreografiami prví !

Pre Clis to bol skvelý deň, ale nielen pre úžasné umiestnenia. Všetci sme si mohli užiť úžasnú atmosféru ktorá od poobedia až do neskorej noci panovala na amfiteátri. Zabávali sme sa, víťazi i porazení, všetci s úsmevom na tvári a spoločne sme si vychutnávali deň, ktorý patrí medzi tie, počas ktorých si človek vážne uvedomuje, aké úžasné je to patriť do CLIS DANCE FAMILY.

Viac fotiek na stránke festivalu tu.

Tanečná skupina CLIS SLOVAKIA - www.clis.dance

Clis clis 7 clis 6 clis 5 clis 4 Clis 3 clis 2 clis 1

Copyright © 2024 Šamorínčan