štvrtok, 20. jún. 2024
Bratislavský kraj zruší bezplatnú regionálnu autobusovú dopravu

Bratislavský kraj zruší bezplatnú regionálnu autobusovú dopravu

23.2.2022, 10:44
TASR

Bratislavský samosprávny kraj od 1. marca ruší bezplatné cestovanie v regionálnej autobusovej doprave. Podľa hovorkyne BSK Lucie Forman sa obslužnosť spojov, ktoré zabezpečuje dopravca Arriva, zlepšila, aktuálne je na úrovni 98 percent.

„Cestujúci si budú kupovať lístky, ako boli zvyknutí, v platnosti ostávajú ceny aj všetky zľavy, ktoré využívali doteraz,“ spresnila. Dva mesiace mohli ľudia cestovať autobusmi bezplatne, čím sa im kraj snažil vynahradiť výpadok autobusových spojov po nástupe nového dopravcu.

Predplatné lístky a karty Slovak lines

Navyše Bratislavská integrovaná doprava pripravuje aj automatické predlžovanie platnosti predplatných cestovných lístkov. Konkrétne tým cestujúcim, ktorí mali platný lístok od 15. novembra 2021 do 28. februára 2022. Termín spustenia a ďalšie podrobnosti však podľa Forman oznámia čoskoro.

Tí, ktorí ešte majú čipovú kartu od pôvodného dopravcu Slovak Lines, si podľa BID nemusia vybavovať novú. Stačí ju priložiť v autobuse dopravcu Arriva k označovaču pri predných dverách – k čítačke pod displejom. Priložením k zariadeniu sa im karta prepíše na nového dopravcu. Môžu tak urobiť aj teraz v období bezplatnej dopravy.

Problémy od novembra

Bezplatnú prímestskú dopravu počas januára a februára uhradí kraj z pokuty, ktorú spoločnosti Arriva vyrubil za to, že od svojho nástupu v novembri 2021 nedokázala zabezpečiť dostatok spojov.

„Za každý jeden deň, keď dopravca nedokázal zabezpečiť dopravnú obslužnosť minimálne na úrovni 95 percent, prináleží BSK zmluvná pokuta vo výške 30-tisíc eur za deň. Za mesiac prevádzky je to 930-tisíc eur,“ priblížil pre TASR predseda BSK Juraj Droba.

Arriva podľa zmluvy s krajom zabezpečuje prímestskú dopravu od polovice novembra 2021. Od začiatku však mali problémy s nedostatkom vodičov. Spôsobilo to výpadky viacerých spojov, najmä v okolí Pezinka a Senca. Po počiatočných problémoch deklaruje dopravca zlepšenie. Pre TASR koncom januára uviedol, že od novembra získal už viac ako 100 nových vodičov.

Copyright © 2024 Šamorínčan