sobota, 13. júl. 2024
vanesa

Argentínska bluesmanka VANESA HARBEK v šamorínskom ŠUP-ŠUP Music Clube - jediný koncert na Slovensku

17.4.2019, 09:39
Juraj Turtev

Skvelá bluesová gitaristka, vokalistka a skladateľka Vanesa Harbek v Music klube ŠUP-ŠUP v piatok 19.4.2019 o 20.00 hod. Z Argentíny cez Nemecko, Poľsko rovno do Šamorína.

Blues, soul, rhyhm and blues, swing, tango, jazz i rock and roll kombinuje vo svojej hudbe talentovaná argentínska speváčka, gitaristka (občas i trubkárka) Vanesa Harbek. Jej silný a univerzálny hlas jej umožňuje vyjadrovať sa v rôznych štýloch. Naviac má prirodzený talent a cit pre hru na gitaru. Výborná technika a osobitý zvuk podporujú jej virtuóznu hru.

Jej promo video:

Koncertovala v rôznych krajinách južnej Ameriky i Európy. Popri Nemecku (kde teraz žije) hrala v Španielsku, Taliansku, Švajčiarsku a Poľsku. Jediné vystúpenie na Slovensku má - v šamorínskom ŠUP-ŠUPe.

Rezervácie: 0908 301687 a vstupné 13 EUR.

Malá ochutnávka jej spevu:

Poľský prestížny časopis Twój Blues ju spovedal takto:

TB: Prečo si v Európe. To nie je v Argentíne možnosť si zahrať blues?

VH: Je ale málo. Nedá sa z toho vyžiť.

TB: Ako si sa dostala k blues?

VH: Môj otec hral na piáno a posielal ma na lekcie klavíru. Učila som sa Chopena i Bacha ale ako 11-ročná som si vypočula z otcovej kolekcie platní Erica Claptona. Zaľúbila som sa do blues a do gitary. Otcovi som povedala, že nebudem hrať na piano a budem hrať na gitare....a že budem hrať blues.

TB: Aká bola scéna v Argentíne? Bolo kde isť na živé vystúpenia?

VH: V 90.rokoch bolo koncertov dosť, ale videla som koncert Alberta Collinsa a na to nezabudnem do konca života. Keď zavriem oči, vidím ten koncert. Ako dieťa ma otec zobral na Erica Claptona a tiež na B.B.Kinga.

TB: Čo sa potom stalo?

VH: 90-te roky boli z pohľadu tejto hudby v Argentíne najlepšie...potom to bolo horšie a teraz sa situácia opäť zlepšila. V Argentíne hrávam hlavne v kluboch ale vystupujem na festivaloch v Južnej Amerike. V Paraguaji, Columbii, Chile, Mexiku či Ekvadore.

TB: Prečo si si vybrala Berlín?

VH: Pretože mám nemeckých predkov a navyše mám tam priateľku.

TB: Si spokojná s výberom miesta kde pôsobíš?

VH: Áno. Je tam veľmi dobrá bluesová scéna. Aj logisticky je to výhodné. Z Berlina je do Európy všade blízko.

TB: A muzikanti?

VH: Na začiatku som nikoho nepoznala, ale po zabudovaní sa som začala chodiť na jam session kde som spoznala veľa ľudí. A tak mám bubeníčku z Japonska, basgitaristu z Mozambiku. Berlín je kozmopolitné mesto ale je tam viac jazzu ako blues.

TB: Ako prišlo k spolupráci s Poliakmi? (pozn.red.: S touto kapelou pride aj do Šamorína)

VH: Spájame sa cez FB. Jedného dňa sa spýtal fanúšik, kedy prídem do Poľska a odpísala som, že rada ale nikoho tam nepoznám. On ma odporučil na Lukasza Gorczycu, ktorý zabukoval mesačné turné.

TB: Kedy to bolo?

VH: Pred dvomi rokmi. S Lukszom sme si sadli a teraz hrám viac v Poľsku ako v Nemecku. Ale ideme aj na tour do Nemecka.

TB: Celý čas sa bavíme o bluese ale v Tvojej hudbe je mnoho prvkov argentínskej hudby.

VH: Áno. Milujem tango! To je moje „korenie“. Mám všeobecne rada latinu. Mám rada aj klasiku, roky strávené v nej nechali na mne stopu.

TB: Čo budeme počuť na koncertoch?

VH: Vydala som dve platne. Štúdiovú a koncertnú. Nahrali sme veci aj s Lukaszom ale ostalo to na disku vyskytlo sa to streamových platformách. Dominuje tam tango. Hudbu napísal Lukasz a texty sú moje. Je zaknihovaná pod názvom „High Heel Tango“.

TB: Často vystupujes na podpätkoch?

VH: Áno. (Smiech)

TB: Nie je to ťažké? Napríklad kvôli gitarovým efektom.

VH: Robím to roky už som si zvykla.

TB: Je ťažké sa ako žene presadiť vo fachu?

VH: Keď som začínala, bolo málo žien hrajúcich blues na gitare. Poznala som len Bonnie Rait. Teraz už je Ana Popovic, Samantha Fish a ďalšie... Bola som na jednom jam session a muži sa dívali: Čo ona tu robí?, ale pustili ma na scénu a keď som skončila prišiel týpek a povedal, hráš jak chlap. Nuž nebolo to na začiatku jednoduché.

TB: Čiže sa to už zmenilo?

VH: Áno. Ženy hrajú na všetkých rôznych nástrojoch a nie iba na gitarách. Nikto sa nediví. Ženy to už majú ľahšie v hudobnom priemysle.

Rezervácie: 0908 301687 a vstupné 13 EUR

Vanesa Hrabek1 VanesaHarbek2

 

Copyright © 2024 Šamorínčan