piatok, 22. okt. 2021 - Sergej
meghivo_EVB_BA_NoFPU

András Blazsek a Emily Verla Bovino už zajtra v At Home Gallery

18.6.2019, 05:00
Peter Gábor

András Blazsek už vystavoval v šamorínskej At Home Gallery viackrát, prednedávnom v roku 2017 ako individuálny umelec, a v roku 2010 ako skupinový vystavovateľ. Počas tohoročnejpríležitosti prichádza v umeleckej dvojici so svojou manželkou Emily Veria Bovino.

V budove bývalej starej židovskej školy ( Dom umenia-At Home Gallery), ktorá patrila k starej Synagóge vystavia dve samostané video práce. Výstava bude pozostávať z digitálneho diela (zvuk a video) Andrása Blazseka s názvom Tajfún Manghut z roku 2018.

Druhú časť výstavy bude tvoriť video dielo Emily Verla Bovino, pochádzajúce zo skoršieho obdobia. Umelci na otváracom večeri plánujú prezentovať ďalšie dve svoje práce.

András Blazsek – 16. septembra 2018 Tajfún Mangkhut dosiahol južné ostrovy Hong Kongu. Vietor s rýchlosťou 140 km/h trhal a hádzal všetko, čím sa dalo hýbať na uliciach viac než desať hodín. Neprestajný hluk vytvoril okolo seba kontinuálne napätie. Zvukový záznam dĺžky 10 hodín a prislúchajúce video sú audiodokumentáciou tejto zvukovej udalosti.

Anglický názov práce - video-performance - umelkyne Emily Verla Bovino je '(Sus)s(t)udio:The (Post Pre)Post(humous) Studio'. V tejto práci sa tvorkyňa snaží odkryť minulosť, prítomnosť a budúcnosť “umelecateliéru” prostredníctvom “média” - prvku komunikujúceho s mŕtvymi. Názov sa dá ale dať aj do súvislosti s pesničkou Phila Collinsa ‘Sussudio’, ktorý si ľudia veľakrát mylne vysvetlujú ako štúdio. Video-performance sledovali len traja: kamera, človek za kamerou a vymyslená postava, ktorú sa umelec snažil vyvolať v priestore kamery.

Pohyb kamery a strih natočeného materiálu sú kritické faktory, pretože práve ich prostredníctvom môžeme vnímať prítomnosť tretej postavy v priestore performancu. Udalosť sa nahrávala v galérii Katedry výtvarného umenia Californskej Univerzity, v blízkosti hranice s Mexikom. Budova v minulosti slúžila ako väznica. Po 70 tych rokoch minulého storočia, keď ju získala univerzita, sa jeho meno spájalo s menom interpréta Allana Kaprowa.

Blazsek András korábban 2017-ben és azt megelőzően csoportosan 2010-ben is szerepelt már a somorjai At Home Gallery-ben. Ezen alkalommal másodmagával, Emily Verla Bovino-val fog bemutatni egy-egy különálló videó munkát a régi Zsinagógához tartozó iskola épületében. A kiállításon szerepelni fog Blazsek András 2018-as Mangkhut Tájfún című digitális hang és videó munkája, valamint Emily Verla Bovino egy korábbi videó munkája. A megnyitó est keretén belül pedig további munkák prezentációját tervezik a művészek.

Blazsek András – Mangkhut tájfun 2018. szeptember 16-án érte el Hong Kong déli szigeteit. A 140 km/h-s szél több mint tíz órán keresztül zilálta a utcák mozdítható tárgyait. Az állandósult zaj folyamatos feszültség alatt tartott maga körül mindent. A tízórás hangfelvétel és a hozzá tartozó videó ennek a hang eseménynek az audiodokumentációja.

Emily Verla Bovino videó-performansza az angol '(Sus)s(t)udio: The (Post Pre-)Post(humous) Studio' címet viseli. Ebben a munkában a “művészműterem” múltját, jelenét és jövőjét egy ‘médiumon’ – a halottakkal kommunikáló alanyon – keresztül próbálja feltárni az alkotó. A cím mindazonáltal kapcsolatba hozható Phil Collins popénekes ‘Sussudio’ című dalával, amit félreértelmezve gyakran stúdiónak hallanak az emberek. A videó-performasznak mindössze három nézője volt, a kamera, a kamera kezelő és egy kitalált karakter, akit a művész próbált megidézni a galéria terében. A kamera mozgása és a felvett anyag vágása kritikai fontosságú, mivel ezen keresztül tudjuk érzékelni a harmadik karakter jelenlét a performansz térben. Az esemény a Mexikói határ közelében elhelyezkedő, Kaliforniai Egyetem (San Diego) képzőművészeti tagozatának galériájában volt rögzítve. Az épület ezt megelőzően fegyházként funkcionált, az 1970-es évektől pedig, miután az egyetemhez került, Allan Kaprow előadóművésszel lehetett összefügésbe hozni a helyet.

Blazsek András és Emily Verla Bovino jelenleg Hong Kong-ban élnek, ahol Emily a Savannah College of Art and Design Hong Kong művészettörténet tanszékének professzora és András pedig a City University of Hong Kong, Kreatív média tanszékének óraadója.

meghivo_EVB_BA_NoFPU

Copyright © 2021 Šamorínčan