streda, 29. máj. 2024
Ambulancie v ZAP budú od zajtra v nezmluvnom vzťahu s VšZP

Ambulancie v ZAP budú od zajtra v nezmluvnom vzťahu s VšZP

31.3.2022, 13:14
TASR

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti. Od 1. apríla tak budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pre TASR to potvrdila výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová.

Ako uviedla, VšZP nepristúpila na požiadavky zväzu a odmietla tiež návrh o prijatí zmluvy na prechodné obdobie. ZAP podľa jej slov ponúkol štátnej zdravotnej poisťovni možnosť, že prijme jej podmienky a uzavrie zmluvu na mesiac, aby bola pre pacientov zabezpečená zdravotná starostlivosť, kým budú prebiehať ďalšie rokovania. "Ponuku odmietli, tlačia nás do podpisu zmluvy do konca roka," doplnila Trenčanská Bedušová.

Naopak, lekári združení v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska (AVLS) sa s VšZP na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od 1. apríla dohodli. "Dosiahli sme maximum možného aj vďaka rozumným kompromisom na oboch stranách. V slovenskom zdravotníctve stále reálne chýba vyše 360 miliónov eur a je zrejmé, že jeho dofinancovanie v najbližších mesiacoch je nevyhnutné a nemožno ho donekonečna tlačiť pred sebou," povedala prezidentka aliancie Monika Palušková. Ozrejmila, že s VšZP aj súkromnou Union zdravotnou poisťovňou majú lekári v AVLS platné zmluvy do konca roka 2022. S Dôverou naďalej rokujú.

Ambulancie, za ktoré rokuje združenie Zdravita, sú s VšZP v dohadovacom konaní do konca apríla. "Možno preto sme zatiaľ aktualizovanú ponuku z tejto poisťovne nedostali. Poznáme však už podmienky, ktoré VšZP ponúkla iným," uviedla ďalej Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR v stanovisku pre TASR. Poukázala na to, že podľa jej analýzy by dofinancovanie zdravotníctva avizované minulý týždeň malo priniesť do každej ambulancie 979 eur mesačne. "Reálne z ponuky, ktorá sa k nám dostala, vyplýva napríklad na ambulanciu špecialistu zvýšenie o 43 eur mesačne," doplnila asociácia.

Podľa ASL v súčasnej situácii VšZP neponúka žiadne finančné prostriedky na udržanie lekárov a najmä sestier v zdravotníctve a preklenutie ťažkého obdobia so zvyšujúcimi sa cenami. "Niečo tu jednoducho nesedí – minister financií ohlási bombastické dofinancovanie, ale ponuka VšZP tomu nezodpovedá. Vyzerá to tak, že súčasné dofinancovanie je zrejme z veľkej časti len iluzórne" uviedla asociácia. Tvrdí, že pre situáciu môže hroziť zánik zdravotníckych zariadení a dramatická nedostupnosť zdravotnej starostlivosti.

Slovenská lekárska komora (SLK) odmieta stupňovanie tlaku na zdravotníkov a očakáva konkrétne návrhy na určenie reálnych cien výkonov zdravotnej starostlivosti, ktoré budú pretavené do návrhov od zdravotných poisťovní. Plánuje tiež zverejniť informáciu pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako postupovať v prípade nezmluvného vzťahu k poistencovi nezmluvnej poisťovne. "V prípade, že obdržíme v tomto ohľade usmernenie, ktoré sme žiadali od Ministerstva zdravotníctva SR, budeme o ňom lekárov informovať taktiež," dodala komora.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) po rokovaní vlády informoval, že sa v stredu podvečer stretne s generálnym riaditeľom VšZP Richardom Strapkom. Bude s ním hovoriť o situácii v ambulantnom sektore.

Copyright © 2024 Šamorínčan