piatok, 29. mar. 2024
Ako vybrať respirátor proti vírusom (všetko, čo potrebujete vedieť)

Ako vybrať respirátor proti vírusom (všetko, čo potrebujete vedieť)

9.3.2021, 10:30
oblecsadoroboty.sk

Hneď na začiatku je veľmi dôležité upozorniť na to, že neexistuje respirátor ani rúško, ktorý by vás na 100% ochránil pred nákazou. Obe však majú svoj význam pri šírení vírusu. Ich nosením môžete výrazne minimalizovať riziko toho, že nakazíte seba alebo ostatných vo vašom okolí. Je vhodnejšie zvoliť si na ochranu pred vírusmi respirátor alebo rúško? Ako si vybrať respirátor proti vírusom?

Poďme sa na to pozrieť spoločne:

Respirátor alebo rúško? Čo je účinnejšie na ochranu pred vírusmi?

Jednorazové zdravotnícke rúška:

Bežné jednorazové rúška (Typ II a Typ IIR podľa normy), ktoré nosia pri práci lekári a zdravotnícky personál, sú určené na ochranu pacienta, nie samotného nositeľa. Ich úlohou je fyzicky zachytiť kvapôčky slín a ostatných telesných tekutín nositeľa tak, aby sa nedostali do jeho okolia. Takéto rúška sedia voľnejšie na tvári, vďaka čomu môže ich nositeľ pri nádychu vdýchnuť (cez medzery medzi tvárou a rúškom) kontaminovaný vzduch zo svojho okolia.

Textilné rúška:

Klasické bavlnené rúška sú vyrobené z látok rôznej hrúbky či štruktúry. Ich filtračná účinnosť nie je testovaná a overovaná tak, ako v prípade certifikovaných jednorazových zdravotníckych rúšok. Avšak rovnako ako pri jednorazových rúškach aj textilné rúška chránia predovšetkým ostatných a nie vás.

Respirátory:

Respirátory boli na rozdiel od zdravotníckych rúšok vyvinuté na ochranu nositeľa. Respirátor je navrhnutý tak, aby čo najlepšie priliehal k tvári. Vďaka tomu tesní a bráni prieniku väčšiny častíc zvonku dovnútra. Zároveň je vyrobený z materiálov, ktoré vzduch filtrujú t.j. zachytávajú patogény tak, aby sa nedostali zvonka dnu, ale ani naopak. Respirátory tak pri nosení chránia svojho nositeľa aj jeho okolie (výnimkou sú respirátory s výdychovým ventilom – viac ďalej v článku).

Poďme si to zhrnúť:

  • Jednorazové zdravotnícke a textilné rúška chránia predovšetkým vaše okolie. Nebudú stačiť na vašu ochranu, ak ho nemajú nasadené aj ľudia vo vašom okolí.
  • Respirátory (bez výdychového ventilu) chránia vás aj vaše okolie, vďaka čomu sú na ochranu pred koronavírusom COVID-19 bezpečnejšie ako rúška. Pri respirátore je však dôležité jeho správne nasadenie aj nosenie – viac ďalej v článku.

Ako respirátor funguje, to už viete. Poďte si prečítať, s akými typmi respirátorov sa môžete na trhu stretnúť.

Typy respirátorov

Ešte pred rokom sa o respirátory zaujímali predovšetkým manuálne pracujúci ľudia, ktorí ich používali ako ochranu zdravia pri práci, napríklad v prašnom prostredí.

Dnes ich, bohužiaľ, potrebujeme všetci a aj preto sa problematiku používania respirátorov snažíme vysvetliť tak, aby bola čo najviac zrozumiteľná.

Respirátor N95, KN95 alebo FFP2?

Nielen u nás, ale aj vo svete  sa v súvislosti s ochranou pred koronavírusom Covid-19 často skloňuje respirátor s označením N95, KN95 alebo FFP2.

O čo ide?

  • N95 je označenie amerického Národného inštitútu pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (NIOSH-42CFR84) pre respirátor, ktorý filtruje min 95% častíc zo vzduchu.
  • KN95 je označenie respirátora, ktorý filtruje min 95% častíc podľa čínskych noriem (GB2626-2006)
  • FFP2 je označenie respirátora, ktorý odfiltruje min 94% častíc podľa európskych noriem (EN 149)

Väčšina týchto národných regulačných noriem pre respirátory má podobné, ale nie identické testovacie metódy a triedy respirátorov. Európska norma je najkomplexnejšia a dalo by sa povedať, že aj najprísnejšia – to znamená, že podrobuje respirátory, ktorým udelí certifikát najprísnejšími skúškami. Čínska sa jej v niektorých častiach približuje, no je potrebné povedať, že nakoľko sa testuje na čínskych tvárach, respirátory, ktoré ňou prejdú – nemusia Európanovi sadnúť, čo je pre bezpečnosť a účinnosť veľmi dôležité. Americká norma je najjednoduchšia.

Celý článok si môžete prečítať po kliknutí na odkaz:  Ako vybrať respirátor proti vírusom (všetko, čo potrebujete vedieť)

Copyright © 2024 Šamorínčan