streda, 19. jún. 2024
respirátor

Ako ušetriť a opakovane používať respirátory FFP2

9.3.2021, 06:00
Oznam

Jedným z autorov novej štúdie o účinnosti respirátorov je aj český vedec Vladimír Ždímal, expert na aerosoly z Ústavu chemických procesů Akademie věd. Podľa jeho slov stačí človeku sedem respirátorov, aby sa dostatočne ochránil pred vírusom SARS-CoV-2.

„Keď prídem domov, zavesím použitý respirátor na vešiak v predsieni, kde je suchý vzduch. Na každý deň v týždni mám iný respirátor. Za týždeň respirátor vyschne, potom si to opäť vezmem, pretože za týždeň už vírus nie je aktívny,“ povedal pre portál Seznam Správy Ždímal.

Existujú však aj ďalšie spôsoby dezinfekcie respirátorov. Spolu s kolegami z celého sveta sa ale v rámci medzinárodnej štúdie Ždímal venoval najmä tomu, či je nosenie respirátorov skutočne také účinné, ako úrady tvrdia. Ukázalo sa, že bez pochýb áno.

Bez rúška ani na krok

Modely naznačujú, že prekrytie dýchacích ciest je pri znižovaní šírenia vírusu najefektívnejšie, a to najmä v prípade, ak sú dodržiavané všetky odporúčania.

Preto je dôležité vedieť, ako s rúškom či respirátorom správne narábať a hlavne, ako ho dostatočne dezinfikovať.

Každý respirátor je iný, respirátory určené na jedno použitie sa majú používať cca osem hodín. Je to spravené tak, aby vydržali jeden pracovný deň,“ vysvetlila pre portál v Zdravotníctve.sk na úvod Tatiana Betáková, virologička z Biomedicínskeho centra SAV.

 Preprať alebo do rúry

Betáková tiež uvádza, že existujú respirátory, ktoré sa dajú použiť aj opakovane. „Mali by obsahovať pokyny, ako si ich udržiavať a sterilizovať. Viem, že sú na trhu aj respirátory, ktoré sa dajú prať,“ dopĺňa slovenská virologička.

Ďalšou možnosťou, ako respirátor „vyčistiť“, je použitie suchého tepla. V rámci vybavenia domácnosti je na tento účel ideálna teplovzdušná rúra. Aj tu však treba dávať pozor na to, aký konkrétny typ respirátora máme, teda z akého je materiálu.

„Na inaktiváciu vírusu stačí 60 stupňov Celzia na 30 minút alebo 95 stupňov Celzia na 5 minút, ale pri respirátoroch je skôr dôležité, ako reaguje na vyššie teploty materiál, z ktorého sú vyrobené,“ varuje Peter Celec z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Najbezpečnejší spôsob dezinfekcie respirátora je použitím etanolového spreja, ktorý sa dá kúpiť aj cez internet. Na Slovensku sú bežne dostupné spreje s obsahom 70 alebo 75 percent etanolu, ktoré na „zabitie“ koronavírusu SARS-CoV-2 úplne stačia.

Copyright © 2024 Šamorínčan