štvrtok, 25. júl. 2024
bedmintonový klub

Ako fungujú športové kluby počas koronakrízy: Bedmintonový klub

20.4.2020, 12:59
Tatiana Gáborová

Kľúčovou časťou nášho mesta, mimo iné, sú aj športové kluby, ktoré nám a našim deťom každodenne poskytujú možnosť hýbať sa. Momentálna situácia im to však nedovoľuje v takej miere ako sú zvyknutí a tak sme sa na nich rozhodli obrátiť s pár otázkami, ohľadom toho ako zvládajú situáciu.

Zmenili ste v súvislosti so zavedením epidemiologických opatrení, zvyčajný tréningový režim ? Ak áno, kedy?

Prestali sme trénovať v marci, odkedy to začalo byť zakázané rozhodnutím vlády.

Považujete prerušenie tréningov, resp. zmenu tréningového režimu, za problém?

Bedmintonový klub Šamorín žije v sezóne (celý rok okrem dvoch letných prázdninových mesiacov) štandardným tréningovým procesom dospelých aj detí, organizovaním pravidelného každomesačného turnaja a účasťou na externých súťažiach vrátane celoslovenskej bedmintonovej ligy družstiev.
Odkedy začali platiť krízové opatrenia, sme tieto naše aktivity museli náhle ukončiť a vzhľadom na charakter nášho športu nie je momentálne možná žiadna bedmintonová aktivita.

Čo je podľa vás v súčasnej situácii potrebné zrealizovať, aby vaši zverenci a zverenkyne do budúcnosti nestratili doterajšie výsledky na súťažiach ?

Samozrejme sa naspäť vrátiť do režimu platného predtým. Tohto-sezónne celoročné súťaže budú súčasnou situáciou výrazne ovplyvnené (nedokončené) a nám zostáva len dúfať že sa športovanie opäť rozbehne po lete alebo aspoň koncom roka.

Snažíte sa svojich zverencov a zverenkyne trénovať individuálne, resp., zadávate im tréningový program, ktorý zvládajú sami ? Ak áno, akou formou a aké máte na tento spôsob tréningu ohlasy?

Naši zverenci sa momentálne môžu udržiavať v kondícií len individuálne vo svojich domovoch alebo dobrovoľnými aktivitami v prírode (prechádzky, beh, bicyklovanie ...).
Náš klub ich v tom neorganizuje, ale značne ich v tom motivuje výraznou aktivitou klubu v súťaži iWatt.sk čo je výborná aktivita rovnomenného slovenského startupu na podporu aktívneho životného štýlu obyvateľstva a zásluhovejšie prerozdeľovanie sponzorských financií do slovenských športových klubov.

Ide o súperenie takmer 5000 slovenských registrovaných športových klubov o pomerne veľké sponzorské sumy formou získavania iWatt bodov cez mobilnú aplikáciu za pohybové aktivity nie len členov ale aj sympatizantov jednotlivých klubov. Náš klub sa do nej zapojil koncom roka 2019, keď rozbehol medzi svojimi členmi a sympatizantmi mobilizačnú kampaň. Všetci, ktorí sa zapojili postupne zbierajú pre náš klub iWatt body zapisovaním svojich aktivít. V minulom kole sa náš klub umiestnil na 49. mieste a získal zaujímavú finančnú dotáciu. O pravidelných aktivitách našich „bodových prispievateľoch“ svedčí aj napredovanie nášho klubu v rebríčku aktuálneho kola.

Chceli by ste dodať ešte niečo zaujímavé alebo dôležité ?

Ešte k tomu iWatt systému. Chceli by sme vyzvať všetkých aktívne športujúcich obyvateľov nášho regiónu o zapojenie sa do iWatt systému a darovanie iWatt bodov získaných za ich pohybové aktivity lokálnemu športovému klubu, ktorý má reálnu šancu takouto formou získať finančnú dotáciu na zlepšenie lokálnych tréningovo-súťažných podmienok športu, ktorého popularita v posledných rokoch neustále rastie.

Chceli by sme týmto poďakovať Rolandovi Bielčikovi za to, že nám ochotne odpovedal na otázky. Prajeme pevné nervy, odhodlaných zverencov a zverenkyne a veľa úspechov, hneď ako to bude možné.

Roland Bielčik
predseda klubu
0905 857064
Bedmintonový klub Šamorín
klub [at] bedmintonsamorin.sk
www.bedmintonsamorin.sk
facebook.com/bksamorin

 

 

 

 

Copyright © 2024 Šamorínčan