streda, 29. máj. 2024
Aj Dušičky môžu byť s minimom odpadu

Aj Dušičky môžu byť s minimom odpadu

28.10.2021, 13:50
Oznam

Blíži sa Sviatok všetkých svätých a Pamiatky zosnulých - je to aj obdobie, kedy sa cintoríny zapĺňajú množstvom umelých kvetov, vencov a kahancov. Umelé ozdoby sú väčšinou vyrobené z viacerých materiálov, nedajú sa recyklovať a sú odsúdené na skládku. ENVI - PAK sa rozhodol inšpirovať všetkých, ktorým nie je ľahostajné triedenie odpadu. Zaspomínať si na našich blízkych je možné aj s prihliadnutím na životné prostredie, správnym triedením odpadu a predchádzaním tvorby odpadu.

Zbytočný a večný odpad na skládkach
Umelé ozdoby na hroboch sú zväčša vyrobené z viacerých materiálov a nedajú sa preto recyklovať. Väčšinou sú tak odsúdené na skládku odpadov, kde sa rozkladajú stovky rokov. Veľkým problémom je aj množstvo sviečok v plastovom alebo sklenenom obale. Ak sa nevytriedia, končia na skládkach, kde sa menia na „večný odpad“.

Malá zmena, veľký výsledok
Skúsme to tento rok spraviť inak. Namiesto umelých kvetov, vencov a iných ozdôb prinesme na hroby našich blízkych kvety v kvetináči. Sú krajšie, vydržia možno až do prvých mrazov a sú cenovo dostupné. Vsadiť môžeme aj na výzdobu z prírodných materiálov – šišiek, sušených kvetov či ihličia.

Ak už máme sklenené kahance alebo svietniky, používajme ich čo najdlhšie. Za zváženie stojí použitie sviečok zo sójového alebo včelieho vosku.

Aj prírodné materiály raz skončia ako odpad. Živé kvety bez plastových obalov, stužiek a drôtikov, kvety z kvetináčov, burinu, lístie či konáriky vytrieďme, aby zbytočne neputovali na skládku. Ak nie sú na cintoríne dostupné nádoby na triedený odpad, vezmime odpad so sebou a vytrieďme ho doma.

envipack

Copyright © 2024 Šamorínčan