Viete, čo si svetlo pamätá? Zájdite si do synagógy

Viete, čo si svetlo pamätá? Zájdite si do synagógy

Bolo to príjemné stretnutie pri veľmi zaujímavej výstave. V sobotu podvečer sa v šamorínskej synagóge uskutočnila vernisáž výstavy “Čo si svetlo pamätá?” americkej výtvarníčky Sheri Wills z USA.

Zišlo sa zhruba štyridsať hostí zo Šamorína, Bratislavy či Maďarska. Medzi nimi boli také osobnosti nášho spoločenského a kultúrneho života ako jeden z najvýznamnejších slovenských výtvarníkov a pedagógov Daniel Fisher, novinár Andrej Bán, literárny vedec Peter Zajac, historička umenia Zuzana Bartošová či Ladislav Snopko.

Výstavu otvorila autorka Sheri Wills, ktorej slová prekladala do slovenského a maďarského jazyka Enikő Bothová.

,,Slnečné lúče, ktoré práve teraz osvecujú steny synagógy, prichádzali sem z nášho slnka osem minút. Svetlo z projektorov reprodukuje svetlo, ktoré som zachytila na film – na materiál citlivý na svetlo – tu v synagóge ešte v januári. Tieto steny pritom absorbujú svetlo a zvuky diania už viac ako 100 rokov. A to sú veci, ktoré si, dúfam, vďaka môjmu dielu uvedomíme. Pýtam sa vás, že kým sa pozeráte na toto dielo, či si všímate prirodzené svetlo prichádzajúce cez okná, ako sa mení a ako sa zmiešava so svetlami projektorov. Niekedy svetlo prichádzajúce cez okná je skoro rovnako dôležité, ako samotná projekcia; niekedy sú tieto dve svetlá nerozoznateľné. A ako sa stmieva, projekcia mizne,” povedala k svojmu dielu Sheri Wills.

Po jej úvodnom slove vo svetle dopadajúcich lúčov slnka a projektorov vystúpili Marta Galbáčová a Juraj Turtev. Ich spev na hostí mimoriadne zapôsobil. Odmenou im bol mohutný potlesk a vyjadrenia obdivu.

https://youtu.be/sM29UYWqQ_w

Výstava potrvá do 9. júna 2018. V prípade záujmu kontaktujete prevádzkovateľa galérie na čísle 0903 255 681.

Záverom by som chcel len podotknúť, že je len veľká škoda, že práca a pôsobenie At Home Gallery, ktorá rezonuje nielen v celoslovenskom kultúrnom živote, je na našej lokálnej úrovni z malicherných dôvodov prehliadaná.

Svedčí o tom aj zvláštne rozdeľovanie dotácii miestnou samosprávou.

Fotogaléria

Diskusia