Vanda v Šamoríne ešte nebola

Vanda v Šamoríne ešte nebola

Budapeštianska sochárka Vanda Dóra Demcsák (vpravo) je jednou z pätnástich umelcov, ktorí od 14. augusta tvoria na medzinárodnom výtvarnom sympóziu Dunartcom.

„Budapešť mi už niekedy spôsobuje čemer, preto si svoj pobyt v Šamoríne užívam. Zišla sa tu skvelá komunita umelcov a tunajšie pekné prostredie je balzamom na dušu. Je príjemné sa na chvíľu zastaviť a koncentrovať sa na tvorbu,“ povedala pre náš portál mladá sochárka, ktorá robí aj filmové kulisy pre americké produkcie. V poslednom ročníku Maďarskej vysokej školy výtvarných umení prešla od bronzových sôch ku práci s kovom a naučila sa aj zvárať. V Šamoríne pracovala na sochách koní. „Kone sú mojím hlavným motívom, milujem ich. Vo svojich dielach ich využívam ako istý autoportrét, je v nich inštinktívna čulosť, vitálna energia i napätie,“ vyznáva sa Vanda, ktorá si pozrela aj náš park sôch a ako koničkárku ju očaril aj x-bionic® sphere.

„Za desať rokov existencie nášho výtvarného sympózia tvorilo v Šamoríne stošesťdesiat umelcov zo šestnástich krajín. Všetkých srdečne pozývam na záverečnú vernisáž, ktorá bude 22. augusta, v sobotu, o 19.00 hod. v kultúrnom stredisku,“ uviedla pre Šamorínčana organizátorka sympózia Éva Mayer.

Rozhovor s najmladšou laureátkou Munkácsyho ceny prinesieme budúci týždeň v utorok.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Diskusia