Pred ligou: Krok za krokom k stabilite

Pred ligou: Krok za krokom k stabilite

Prvé jarné kolo bolo pôvodne naplánované na 3. marca. Po preložení zápasov proti Novému Mestu a aj tohtotýždennom preložení duelu so Skalicou, tak STK začne svoju jarnú púť ligovou súťažou až o týždeň.

Pred štartom dôležitých jarných bojov sme sa porozprávali so športovým riaditeľom STK, Marco Mansom.

Nedávno skončené prestupové obdobie lemovali pre STK najmä príchody hráčov – v rámci slovenských hráčov pribudli do tímu Zoli Ágh a Jakub Čunta, zo zahraničných hráčov prišli Španiel Iker Berruezo a brazílski hráči Matheus Pato, Evanilson, Christian a Saturnino. Je klub spokojný s týmito prestupmi?

„Pred tým, ako transfer obdobie začalo, sme si dali za cieľ priviesť do tímu hráčov do útoku, keďže na jeseň nás trápila koncovka. Chceli sme zvýšiť konkurenciu na pravej i ľavej strane obrany. Po tom, čo Csaba Horváth ohlásil koniec aktívnej kariéry, museli sme pozornosť obrátiť aj na pozíciu stopéra. A chceli sme sa posilniť aj o skúseného defenzívneho záložníka pri dlhodobom zranení Csabu Králika. Uspeli sme vo všetkých postoch, okrem toho posledného postu. Boli sme v rokovaniach s viacerými hráčmi, ale nechceli sme priviesť niekoho len preto, aby sme si odškrtli aj tento post. Celkovo sme ale spokojní s prestupovým obdobím,“ rozhovoril sa Marco Manso.

Krátko po skončení hráčskych transferov však vedenie STK muselo riešiť iný „prestup“. Vtedajší hlavný tréner STK, Mika Lonnstrom, sa s klubom dohodol na rozviazaní spolupráce. „Je to o systéme, nie o individualitách. Vďaka tomu, akým spôsobom bol trénerský štáb zložený, nebol žiadny jeho člen nenahraditeľný a ani odchod jedného z nich nenarušil dennodennú prácu a prípravu tímu,“ okomentoval trénerskú zmenu športový riaditeľ.

Do jarných trinástich kôl súťaže vstupuje STK na 11. mieste. Klubový manažment si je veľmi dobre vedomý dôležitosti a náročnosti jarnej misie. „Pôjdeme zápas po zápase, povedali sme si, že bez ohľadu na to, ktoré kolo bude odložené a ktoré nie, budeme sa sústrediť na najbližší zápas, v ktorom budeme chcieť bodovať. Osobne verím, že máme kvality na to, aby sme do každého zápasu išli s tým, že chceme bodovať. To je náš krátkodobý cieľ. Samozrejme, na pamäti máme aj dlhodobé ciele, ktorými sú, okrem iného, rozvoj mladých hráčov, ktorými disponujeme a ktorých chceme v ich kariérach posunúť ďalej. V neposlednom rade zvyšovaj profesionalitu v klube.“

Popri tých športových cieľoch športový riaditeľ STK neopomenul ani finančný apekt cieľov projektu. „V dlhodobom ponímaní máme jasný cieľ – finančnú nezávislosť projektu. Sme momentálne v druhej sezóne odvtedy, čo Fluminense prebralo manažment klubu. V tej prvej sme sa sústredili najmä na vystavanie štruktúry fungovania, či už v rámci kádra, ale aj v rámci personálneho zabezpečenia. Otvorili sme mnohé spolupráce v snahe sprofesionalizovať zázemie klubu. V tej druhej sme do nastavených štruktúr priniesli najmä mladých hráčov, pri ktorých veríme, že by mohli byť základom mužstva v budúcich sezónach. Mimo ihriska sme sa začali otvárať smerom navonok, tým, že sme načali viaceré možnosti spoluprácie s futbalovými organizáciami v krajinách ako Anglicko, Taliansko, Maďarsko či škandinávskych štátoch a otvorili sa možnosti spolupráce so sponzormi. Nič však netrvá mesiac či dva. V ďalšom období sa práve na tento aspekt chceme sústrediť, aby sa šamorínsky projekt stal samofinancovateľným. Nechceme byť nikomu príťažou, finančnou či inou, naopak, všetci sme začali prácu na tomto projekte s tým, že máme úprimný záujem vybudovať niečo veľké naprieč dvoma kontinentami. Nezačali sme ho preto, že by sme jednostranne chceli poberať výhody. Postupná ekonomická nezávislosť je preto určite cieľom v rámci rastu tohto projektu,“ vyhlásil Marco Manso.

Šamorínsky tím sa tento víkend rozhodol neodohrať ďalší prípravný zápas, namiesto toho sa chce sústrediť na prvý súťažný. „Zimná príprava je veľmi,veľmi dlhá, ešte o dva týždne dlhšia ako sme očakávali. V predošlom zápase proti Komárnu sa hral tvrdý, fyzický futbal, preto nechceme podceniť nič v rámci fyzickej prípravenosti na súťaž,“ uzavrel športový riaditeľ.

Spomínaný jarný debut čaká na STK v nedeľu, 18. marca o 10:30 na ihrisku FK Železiarne Podbrezová B. Do Pomlé liga zavíta až 31. marca v zápase proti Seredi.

Hajrá Somorja!

Prevzaté zo stránky FC STK FLUMINENSE ŠAMORÍN. Pôvodný článok. tu.

 

Diskusia