streda, 1. máj. 2024
267416_08082018

Pápež František požehnal obraz s erbom Šamorína

16.9.2018, 08:09
preklad felvidek.ma
archív R. D.

Mesto Šamorín je so svojou malou rozlohou, malým počtom obyvateľov a pokojným životom malého mestečka azda neporovnateľné s takým veľkomestom ako Rím, ktorého počet obyvateľov sa zaokrúhľuje na tri milióny...

... (a ak k nemu pripočítame ľudí z predmestí a množstvo turistov, ktorí sem prichádzajú zo všetkých kútov sveta, tak je to číslo, ktoré atakuje počet obyvateľov celého Slovenska), kde to na ploche 128 700 hektárov vo dne v noci žije ľuďmi rôzneho pôvodu i vierovyznania a aj kostolov v ňom nájsť toľko, žeby ste si každý deň v roku mohli zájsť do iného - čiže 365.

Tak takéto je v skratke hlavné mesto Talianska - Rím - večné mesto. A práve tu v srdci Ríma sa nachádza Vatikán, ktorý je domovom Svätého otca. Áno, zdá sa, že Šamorín a Rím sú skutočne neporovnateľné mestá. Jedna vec ich predsa len spája. Rudolf Durdík, srdcom Šamorínčan, ktorý síce žije a pracuje v Ríme, no ani 780 km vzdušnej vzdialenosti mu nedovolí zanevrieť na svoje rodné mesto a jeho obyvateľov.

Tak sa v jeho hlave (a srdci) zrodil sen. A človek svoj sen premení v skutočnosť iba vtedy, ak neprestane veriť, že je silný zdolať všetky prekážky a nie je mu ľúto času, energie a peňazí.

Aj Rudi patrí presne k takým ľuďom. Ani on sa nepoddal, veril si a viera ho sprevádzala a dávala mu silu počas celej cesty za svojím snom. Ten sa mu nakoniec splnil.

8. augusta 2018 nastala tá dlho očakávaná chvíľa. Vo Vatikáne na audiencii u Svätého otca bol vystavený obraz z dielne istého talianskeho umelca. Obraz dal vyrobiť Rudi a zobrazuje Pannu Máriu so svojím synom Ježišom presne tak, ako ju možno vidieť v erbe nášho mesta. Obraz, pre ktorý sa Rudi rozhodol, má pre nás Šamorínčanov veľkú hodnotu.

Je to vlastne symbol nášho mesta, veď ako isto všetci vieme, Šamorín je pomenovaný po Ježišovej matke - Panne Márii. Pôvodný názov mesta Sancta Maria pochádza z latinského villa Sanctae Mariae, pričom výraz Sancta sa v stredoveku skrátil na Sa a pridaním výrazu Maria sa názov zmenil na Samaria. Rôznymi vplyvmi však aj tento názov viackrát menil svoju podobu až vznikla tá súčasná - Šamorín. Vráťme sa však k spomínanému snu a obrazu.

Rudi si vysníval nielen obraz, ale rovno pápežské požehnanie tomuto dielu a celému nášmu mestu. 8. augusta 2018 Svätý otec ako Kristov nasledovník dielo nielen požehnal, ale s veľkým záujmom si tiež vypočul i rozprávanie o našom meste a jeho histórii. Nakoniec sa Rudi rozhodol, že obraz venuje celému nášmu mestu, konkrétne kancelárii primátora mesta Šamorín.

Pre všetkých nás je to tak obrovská pocta a radosť, že sa my - obyvatelia tak malého mesta, môžme pýšiť pápežským požehnaním. Je to skutočne niečo nevšedné, v rámci Slovenska výnimočné, a preto povzbudení týmto darom a touto vymoženosťou skúsme snívať ďalej. Náš Svätý otec - pápež František - vlastným menom Jorge Mario Bergoglio, nie je obyčajný človek.

Pre nás veriacich je veľkým vzorom, ktorý stojí na čele našej cirkvi, je obetavý, záleží mu na blahu celého sveta, a preto je celkom jednoduché si predstaviť, že raz, keď náš Pán Boh prijme do večnosti tohto Kristovho miestodržiteľa, sa cirkev rozhodne, že rady blažených a svätcov opäť raz rozšíri o jedného výnimočného služobníka a vyhlásia ho za blaženého, či svätca. Za svätca, ktorý keď chodil po zemi, požehnal naše mesto.

Vtedy sa naši potomkovia budú môcť pýšiť skutočne unikátnym erbom.

Pápež František požehnal obraz s erbom Šamorína
Pápež František požehnal obraz s erbom Šamorína
Pápež František požehnal obraz s erbom Šamorína
Pápež František požehnal obraz s erbom Šamorína
Pápež František požehnal obraz s erbom Šamorína
Copyright © 2024 Šamorínčan